Jurnalul.ro Sport Fotbal international SURPRIZE MARI în Liga Campionilor. Arsenal și Valencia, învinse, Barcelona, doar egal

17 Sep 2015   •   07:22

Dinamo Zagreb a produs surpriza primei etape din faza grupelor Ligii Campionilor la fotbal, miercuri seara, pe teren propriu, prin victoria cu scorul de 2-1 în faţa formaţiei engleze Arsenal Londra.

Dinamo, la care internaţionalul român Alexandru Măţel a rămas pe banca de rezerve, a punctat prin Josip Pivaric (24) şi Junior Fernandes (58), succesul fiind facilitat şi de eliminarea francezului Olivier Giroud (40). Pentru ''tunari'' a punctat Theo Walcott (79).

Campioana en titre, FC Barcelona, a terminat la egalitate cu AS Roma, 1-1, în Cetatea Eternă, dar ''giallorossi'' au marcat un gol de senzaţie, prin Florenzi, cu un şut de la peste 40 de metri, care l-a surprins pe portarul ter Stegen.

Zenit s-a impus cu 3-2 la Valencia, prin golul lui Witsel (76), venit la doar trei minute după ce ''liliecii'' reuşiseră egalarea la doi.

Bayern a câştigat la scor de forfait la Pireu, 3-0 cu Olympiakos, Dinamo Kiev a salvat un punct acasă cu Porto (2-2), graţie golului înscris de Buialski (89).

Debutanta Gent a obţinut un punct nesperat acasă cu Lyon, 1-1, deşi a încheiat meciul în nouă oameni şi a evoluat mai bine de o repriză în zece. OL a ratat un penalty pe final, prin Alexandre Lacazette (88).

Rezultatele de miercuri:
Grupa E
Bayer Leverkusen - BATE Borisov 4-1
Au marcat: Admir Mehmedi 4, Hakan Calhanoglu 47, 75 - penalty, Javier ''Chicharito'' Hernandez 59, respectiv Nemanja Milunovic 13.

AS Roma - FC Barcelona 1-1
Au marcat: Alessandro Florenzi 31, respectiv Luis Suarez 21.

Grupa F
Dinamo Zagreb - Arsenal Londra 2-1
Au marcat: Josip Pivaric 24, Junior Fernandes 58, respectiv Theo Walcott 79.
Cartonaş roşu: Olivier Giroud (Arsenal, 40).

Olympiakos Pireu - Bayern Munchen 0-3
Au marcat: Thomas Mueller 52, 90+2 - penalty, Mario Goetze 89.

Grupa G
Dinamo Kiev - FC Porto 2-2
Au marcat: Oleg Gusev 20, Vitali Buialski 89, respectiv Vincent Aboubakar 23, 81.

Chelsea Londra - Maccabi Tel Aviv 4-0
Au marcat: Willian 15, Oscar 45+4 - penalty, Diego Costa 59, Cesc Fabregas 79.
Eden Hazard (Chelsea) a ratat un penalty (min. 6).

Grupa H
Valencia - Zenit Sankt Petersburg 2-3
Au marcat: Joao Cancelo 55, Andre Gomes 73, respectiv Hulk 9, 45, Axel Witsel 76.

KAA Gent - Olympique Lyon 1-1
Au marcat: Danijel Milicevic 68, respectiv Christophe Jallet 58.
Cartonaşe roşii: Brecht Dejaeghere (Gent, 41), Thomas Foket (Gent, 88).
Alexandre Lacazette (OL) a ratat un penalty în min. 88.

Rezultatele de marţi:
Grupa A
Real Madrid - Şahtior Doneţk 4-0
Au marcat: Karim Benzema 30, Cristiano Ronaldo 55 - penalty, 63 - penalty, 81.
Cartonaş roşu: Taras Stepanenko (Real, 50).

Paris Saint-Germain - Malmoe FF 2-0
Au marcat: Angel Di Maria 4, Edinson Cavani 61.

Grupa B
PSV Eindhoven - Manchester United 2-1
Au marcat: Hector Moreno 45, Luciano Narsingh 57, respectiv Memphis Depay 41.

VfL Wolfsburg - ŢSKA Moscova 1-0
A marcat: Julian Draxler 40.

Grupa C
Galatasaray Istanbul - Atletico Madrid 0-2
A marcat: Antoine Griezmann 18, 25.

Benfica Lisabona - FC Astana 2-0
Au marcat: Nicolas Gaitan 51, Kostas Mitroglou 62.

Grupa D
Manchester City - Juventus Torino 1-2
Au marcat: Vincent Kompany 57, respectiv Mario Mandzukic 70, Alvaro Morata 81.

Sevilla - Borussia Moenchengladbach 3-0
Au marcat: Kevin Gameiro 47 - penalty, Ever Banega 66 - penalty, Evgheni Konoplianka 84.
Kevin Gameiro a ratat un penalty în minutul 50.