Jurnalul.ro Sport Fotbal international Surprize MARI in play-off-ul Ligii Campionilor

Surprize MARI in play-off-ul Ligii Campionilor

26 Aug 2015   •   07:45
Sursa foto: NiseriN/Getty Images/iStockphoto

Echipa ucraineană Șahtior Donețk, antrenată de Mircea Lucescu, s-a calificat cu emoții în grupele Ligii Campionilor la fotbal, marți seara, la Lvov, după ce a terminat la egalitate cu Rapid Viena, scor 2-2, în manșa secundă a play-off-ului competiției.

În grupe s-au mai calificat Dinamo Zagreb, Valencia, Malmo FF și Maccabi Tel Aviv.

Vicecampioana Ucrainei, victorioasă în tur cu 1-0, a deschis scorul destul de rapid prin brazilianul Marlos (10), dar în austriecii au întors scorul după două goluri înscrise în decurs de doar zece minute, prin Louis Schaub (13) și Steffen Hofmann (22). Șahtior a punctat din nou, prin Aleksandr Gladki (27), iar tabela nu s-a mai modificat până la final.

Rapid Viena, deși juca în zece oameni după eliminarea lui Mario Sonnleitner (88), a ratat două ocazii uriașe în ultimele minute de joc, trecând pe lângă o calificare pe care o aștepta de zece ani. Robert Beric (90), aflat singur la 7 metri de poartă, a reluat cu capul pe lângă țintă, iar Christian Prosenik a trimis în bară (90+5) o minge scăpată de portarul Andrei Piatov.

Internaționalul român Alexandru Mățel a fost doar rezervă la Dinamo Zagreb, care s-a impus clar în fața albanezilor de la Skenderbeu (4-1).

Rezultatele înregistrate marți seara:
(+) Șahtior Donețk (Ucraina) — Rapid Viena (Austria) 2-2
Au marcat: Marlos (10), Aleksandr Gladki (27), respectiv Louis Schaub (13) și Steffen Hofmann (22).
Cartonaș roșu: Mario Sonnleitner (Rapid, 88).
În tur: 1-0.

AS Monaco (Franța) — (+) Valencia (Spania) 2-1
Au marcat: Andrea Raggi (18), Elderson Echiejile (75), respectiv Alvaro Negredo (4).
În tur: 1-3.

(+) Dinamo Zagreb (Croația) — Skenderbeu (Albania) 4-1
Au marcat: El-Arbi Hilal Soudani (9, 80), Armin Hodzic (15), Jeremy Taravel (55), respectiv Esquerdinha (10).
Cartonaș roșu: Goncalo Santos (Dinamo, 48).