Jurnalul.ro Sport Fotbal international Togo - Elvetia 0-2 / Elvetienii spre optimi

Togo - Elvetia 0-2 / Elvetienii spre optimi

de Mihai Igirosanu    |    20 Iun 2006   •   00:00
Togo  -  Elvetia 0-2 / Elvetienii spre optimi

Elvetienii au castigat un meci care ar fi putut foarte bine sa nu se dispute

Duminica seara africanii erau decisi sa nu intre pe teren din cauza nerezolvarii problemelor financiare. Ieri dupa-amiaza, dupa ce fusesera informati ca banii vor sosi pana seara in cantonament, togolezii au intrat pe gazonul stadionului din Dortmund. Fara prea mult succes, pentru ca au pierdut cu 0-2 si sunt deja eliminati de la turneul final. Ieri au avut ghinion, arbitrul refuzandu-le un penalty in prima repriza.

EVENIMENTE. De partea cealalta, elvetienii au nevoie de un rezultat de egalitate in ultimul meci, impotriva Coreei de Sud, pentru a fi siguri ca prind optimile. Europenii au inceput confruntarea in forta, iar golgeterul Alexander Frei a deschis scorul, finalizand in minutul 18 un contraatac rapid. Togolezii nu si-au pierdut capul, au incercat sa creeze pericole la poarta experimentatului Zuberbuhler, dar s-au pripit si n-au reusit sa concretizeze. Pe final, in timp ce africanii incercau sa forteze egalarea si se avantasera in atac, Barnetta a inscris golul care a lamurit soarta meciului.