Jurnalul.ro Sport Fotbal international Unii cu barele, ceilalţi cu golurile

Unii cu barele, ceilalţi cu golurile

29 Sep 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Campioana României, CFR Cluj, a pierdut cel de-al doilea meci disputat în cadrul Grupei E a UEFA Champions League, fiind învinsă în deplasare de AS Roma cu scorul de 2-1, acelaşi scor cu care formaţia ardeleană învinsese în urmă cu două sezoane pe Stadio Olimpico prin "dubla" argentinianului Culio, producând una dintre cele mai mari surprize ale competiţiei.

Echipa antrenată de Claudio Ranieri a deschis scorul prin Mexes în minutul 69 şi l-a majorat două minute mai târziu prin Borriello, care a finalizat cu o execuţie de generic. Golul de onoare al clujenilor a fost reuşit de Ionuţ Rada, în minutul 78, fundaşul CFR-ului învingându-l pe Lobonţ cu o lovitură de cap imparabilă după un corner de pe stânga.

Cu siguranţă altul ar fi fost scorul final dacă Lacina Traore ar fi fost altruist la faza din minutul 31 şi i-ar fi pasat lui Culio în loc să ia la ţintă transversala ori dacă bara nu s-ar fi opus din nou în repriza secundă la şutul aceluiaşi atacant ivorian al Clujului!

Nu-i mai puţin adevărat că şi Roma ar fi putut câştiga mult mai lejer dacă în poarta CFR-ului nu s-ar fi aflat Nuno Claro, care a făcut fără doar şi poate meciul carierei. În ciuda înfrângerii, portughezul poate fi numit eroul clujenilor, el fiind cel mai bun om al feroviarilor.

Pentru echipa lui Sorin Cârţu urmează o deplasare şi mai dificilă, cea de pe Allianz Arena cu Bayern Munchen, echipă care în această seară a câştigat la Basel în ultimul minut de joc!

"Sunt bucuros că am reuşit să câştigăm. Am dominat meciul de la un capăt la altul"
● Bogdan Lobonţ - portar AS Roma

Echipele:
ROMA: Lobonţ - Cicinho (64 Cassetti), Mexes, Burdisso, Castellini - De Rossi, Pizzaro - Perrotta, Totti, Menez (46 Adriano) - Vucinici (64 Borriello). Antrenor: Claudio Ranieri.
Rezerve: Doni, Juan, Brighi, Adriano, Baptista, Borriello, Cassetti.
CFR: Nuno Claro - Panin, Cadu, Alcantara, Rada, Edimar (68 E. Kone) - Kivuvu - Culio, E. Dică, Hora (76 De Zerbi) - Traore (82 Bjelanovici). Antrenor: Sorin Cârţu.

Etapa viitoare (19 octombrie): Roma - Basel, Bayern - CFR

min. 90+3 - s-a terminat meciul de pe Olimpico: Roma învinge CFR-ul cu 2-1 şi obţine primele puncte în actuala ediţie a Ligii Campionilor

min. 90 - Alcantara şutează din afara careului, însă Lobonţ reţine; de la margine s-au arătat 3 minute suplimentare

min. 89 - şut puternic a lui Panin din marginea careului, însă Burdisso respinge cu capul în corner din faţa lui Lobonţ

min. 82 - ultima schimbare la CFR: iese ghinionistul Traore, intră Bjelanovici

min. 78 - GOOOL CFR!!! Rada marchează al doilea gol consecutiv în Champions League cu o lovitură de cap imparabilă la o minge centrată din corner

min. 76 - a doua modificare la CFR: iese Hora, intră De Zerbi

min. 73     Emil Dică vede cartonaşul galben pentru un fault la mijlocul terenului

min. 71 - GOOOL ROMA!!! 2-0: Borriello reia senzaţional din vole, de la limita ofsaidului, o pasă în adâncime primită de la De Rossi!

min. 69 - GOOOL!!! 1-0 AS Roma: corner executat de pe partea dreaptă până la Mexes, care marchează primul său gol în Champions League cu un şut din interiorul careului; mingea a fost deviată de un fundaş clujean

min. 68 - prima schimbare la CFR: iese Edimar accidentat, intră E. Kone

min. 66 - Cadu îşi bate joc de o lovitură liberă de la 20 de metri şutând la mare distanţă de poartă

min. 64 - dublă schimbare la AS Roma: ies Vucinici şi Cicinho, intră Borriello şi Cassetti

min. 60 - lovitură liberă pentru gazdede la vreo 30 de metri executată de Vucinici, însă Nuno Claro este de netrecut!

min. 55 - centrare excelentă a lui Edimar de pe partea stângă, însă Hora nu loveşte cum trebuie mingea cu capul

min. 52 - A DOUA BARĂ A CLUJENILOR PE OLIMPICO!!! Traore îşi face un balon la marginea careului şi şutează violent la colţul lung, Lobonţ este simplu spectator, însă mingea izbeşte stâlpul drept al porţii romane!

min. 48 - pătrundere în careu a noului intrat Adriano, însă brazilianul scapă balonul în aut de poartă

min. 46
- a început repriza a doua pe Olimpico

min. 46 - prima schimbare la Roma: Menez a fost înlocuit cu Adriano
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
min. 45+1 - este pauză la Roma; cele două echipe intră la cabine la egalitate, 0-0

min. 45 - din nou Nuno Claro respinge fenomenal şutul deviat al lui Totti din lovitură liberă de la 22 de metri; portarul portughez al CFR-ului face meciul vieţii:

min. 42 - Nuno Claro are o nouă intervenţie extraordinară la şutul lui Cicinho

min. 39 - Totti şutează foarte tare cu piciorul stâng, însă Nuno Claro respinge din nou fenomenal, mingea ajunge la Menez, care trage alături

min. 35 - Nuno Claro are o intervenţie senzaţională la şutul violent al lui Vucinici scăpat singur în careu!

min. 31 - URIAŞĂ OCAZIE PENTRU CFR: Traore pătrunde în careu, îl pierde pe drum pe Burdisso şi şutează violent în transversală, deşi Culio era singur-singurel în faţa porţii goale!!!

min. 25 - Edimar îşi încearcă şi el norocul de la distanţă, însă nici de această dată nu este nimerit cadrul porţii lui Lobonţ

min. 22 - fază periculoasă în careul lui Nuno Claro, dar Perrotta se împiedică şi clujenii resping

min. 20 - degajare greşită a lui Lobonţ, mingea ajunge la acelaşi Dică, însă acesta trimite de la distanţă pe lângă poartă

min. 18 - Hora centrează foarte bine pentru Emil Dică, dar mijlocaşul clujenilor nu reuşeşte sa reia cu capul şi romanii resping

min. 16 - Nuno Claro reţine o centrare a lui Burdisso pentru Vucinici

min. 12 - Emil Dică şutează de la circa 25 de metri, însă mingea se duce peste poarta lui Lobonţ

min. 8 - Culio preia pe piept la 16 metri, însă şutează defectuos pe lângă poartă