Jurnalul.ro Sport Fotbal international Victorie furată în al şaptelea minut de prelungiri!

Victorie furată în al şaptelea minut de prelungiri!

01 Oct 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Aseară, Steaua a încheiat la egalitate, scor 3-3, cu echipa italiană SSC Napoli în cel de-al doilea meci din Grupa K a Ligii Europa, după ce în minutul 16 conducea cu 3-0!

Golurile Stelei au fost marcate de Cribari '2 (autogol), Tănase '12 şi Kapetanos '16, în timp ce pentru Napoli au înscris Vitale '44, Hamsik '73 şi Cavani '90+8.

După înfrângerea usturătoare suferită în prima partidă jucată în urmă cu două săptămâni pe Anfield Road, 1-4 cu Liverpool, roş-albaştrii au încercat să câştige în faţa propriilor suporteri pentru prima dată în grupele unei competiţii europene după o serie neagră de 24 de jocuri fără victorie şi 16 înfrângeri!

Soarta a făcut ca nici de această dată Steaua să nu ia toate punctele, deşi după primul sfert de oră părea că va obţine o victorie facilă. Din păcate, după eliminarea lui Kapetanos, steliştii au clacat inexplicabil, în special în repriza a doua în care Napoli a dominat de-o manieră categorică. Deşi în inferioritate numerică, elevii lui Marius Lăcătuş şi-au creat la scorul de 3-1 o ocazie incredibilă, trimiţând în aceeaşi fază de două ori balonul în bară prin Nicoliţă şi Tănase.

Nu putem trece peste faptul că, deşi de la margine s-au arătat 4 minute de prelungire, centralul Borski a prelungit în mod total nejustificat cu încă 3 minute, practic până în clipa în care oaspeţii au egalat într-un final de meci de infarct! Şi, cine ştie, dacă Napoli n-ar fi marcat la acea fază blestemată, poate se mai juca şi acum...

După golul de 3-3 şi încheierea partidei, banca tehnică stelistă a avut o reacţie nervoasă, jucătorii reproşându-i arbitrului timpul de prelungire a meciului. Arbitrii au intrat cu greutate în tunelul de acces spre vestiare, fiind aruncate diverse obiecte spre ei, chiar şi scaune de la tribuna a doua. Jucătorii echipei Napoli au intrat în vestiare în fugă. Deşi vădit afectat de acest semieşec înregistrat la revenirea sa pe banca tehnică a Stelei, Marius Lăcătuş le-a cerut spectatorilor să se calmeze, acelaşi apel fiind făcut şi de crainicul stadionului.

MAZZARRI: "DUPĂ 3-0, STEAUA N-A JUCAT NIMIC"
Marius Lăcătuş consideră că eliminarea lui Kapetanos a fost hotărâtoare în stabilirea deznodământului partidei de aseară. "Păcat că nu am reuşit să obţinem victoria care se conturase la începutul jocului, dar fotbalul oferă şi momente mai neplăcute, iar când evoluezi în zece contra lui Napoli, este greu să rezişti. Arbitrajul nu vreau să-l comentez. Îi felicit pe băieţi pentru dăruire".

De partea cealaltă, tehnicianul lui Napoli, Walter Mazzarri, a spus: "A fost un meci ciudat în primele 15 minute. După 3-0, Steaua nu a mai jucat nimic, doar Napoli a fost pe teren. Au mai fost două bare ale Stelei, dar întâmplătoare".

"Asta e, a fost ghinion. Ce dacă ne-au egalat? Din punctul meu de vedere, astăzi am fost învingători"
● Gigi Becali.

"Nu dăm vina pe nimeni, n-am ştiut să ne apărăm cum trebuie în final"
● Iasmin Latovlevici

Au evoluat echipele:

STEAUA: Tătăruşanu - Bonfim, Gardoş, Geraldo Alves, Latovlevici - Apostol (79 Anghelov), Ricardo - Nicoliţă, B. Stancu (90+4 Surdu), Tănase (76 Răduţ) - Kapetanos. Antrenor: Marius Lăcătuş.
NAPOLI: De Sanctis - Santacroce (46 Lavezzi), Cribari, Grava - Maggio, Yebda (86 Dumitru Cardoso), Gargano, Vitale - Zuniga (58 Hamsik) Sosa - Cavani. Antrenor: Walter Mazzarri.
Arbitru: Marcin Borski
Asistenţi: Rafal Rostkowski, Pawel Sokolnicki
Asistenţi adiţionali: Marcin Szulc, Dawid Piasecki

min. 90+8 - se termină meciul din Ghencea: Steaua termină la egalitate, 3-3, cu Napoli după ce a condus cu 3-0!

min. 90+7 - GOOOL NAPOLI!!! 3-3 - Cavani înscrie golul egalizator în al optulea minut de prelungiri!!!

min. 90+4 - <<>> ultima schimbare la Steaua: iese Stancu, intră Surdu

min. 90+2 -     Gargano primeşte cartonaşul galben pentru proteste

min. 90 - fază incredibilă la poarta Stelei: steliştii resping greşit un balon centrat în careul de 6 metri, iar Maggio reia din prima în Tătăruşanu!

min. 88 - Gardoş respinge incredibil din faţa porţii centrarea lui Hamsik, fază la care Tătăruşanu era bătut

min. 86 - <<>> ultima schimbare la Napoli: iese Yebda, intră Dumitru Cardoso

min. 85 - Cavani pătrunde în careu, centrează în faţa porţii de unde Bonfim respinge în ultima clipă!

min. 82 - şutează violent Lavezzi din afara careului, respinge Tătăruşanu

min. 79 - <<>> a doua schimbare la Steaua: iese Apostol, intră Anghelov

min. 76 - <<>> prima schimbare la Steaua: iese Tănase, intră Răduţ

min. 74 - GOOOL NAPOLI! 3-2 - Hamsik şutează fenomenal de la 25 de metri, mingea oprindu-se în plasa laterală a porţii lui Tătăruşanu!

min. 65 - Lavezzi prinde un şut de zile mari de la vreo 22 de metri, însă balonul trece pe lângă poartă

min. 64 -     Tătăruşanu vede cartonaşul galben pentru tragere de timp

min. 63 - Hamsik şutează violent din marginea careului, Tătăruşanu respinge senzaţional, mingea ajunge la Maggio care trimite în bară

min. 58 - <<>> a doua schimbare la oaspeţi: iese Zuniga, intră Hamsik

min. 54 - ocazie rarisimă pentru Steaua!!! Nicoliţă tirmite un şut-centrare, mingea loveşte stâlpul drept al porţii adverse, mingea ricoşează la Tănase, iar atacantul Stelei trimite la rându-i în transversală!

min. 51 - corner al oaspeţilor executat periculos de pe partea stângă mingea cade în careul mic, iar Latovlevici reuşeşte să respingă

min. 47 - Cribari ratează cea mai mare ocazie a oaspeţilor, reluând din apropiere cu capul pe lângă poartă

min. 46 - a început repriza secundă

min. 46 - <<>> prima schimbare la Napoli: Santacroce a rămas la cabine, a intrat Lavezzi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
min. 45 - este pauză în Ghencea: Steaua intră la cabine în avantaj pe tabela de marcaj, 3-1, dar cu un om mai puţin pe teren

min. 44 - GOOOL NAPOLI!!! 3-1 - lovitură liberă de la 25 de metri executată de Sosa, mingea loveşte bara şi ricoşează în centrul careului până la Vitale care trimite în poarta goală

min. 38 - pătrundere impetuoasă a lui Nicoliţă în careul napoletan, însă şutul stelistului este respins în corner de portarul De Sanctis

min. 36 - după eliminarea lui Kapetanos, Napoli a pus stăpânire pe joc, însă fără a periclita poarta lui Tătăruşanu

min. 31 -     Kapetanos este eliminat după ce l-a lovit cu cotul pe Santacroce!

min. 28 - Latovlevici trimite o torpilă de la 35 de metri din lovitură liberă, mingea trecând puţin peste transversală

min. 27 - Santacroce şutează de la vreo 25 de metri pe jos, însă Tătăruşanu plonjează şi respinge în lateral

min. 22 - Tătăruşanu respinge de la vinclu o minge deviată periculos de Latovlevici la o centrare a lui Maggio

min. 20 - Kapetanos dejoacă ieşirea la ofsaid a fundaşilor lui Napoli, pătrunde în careu şi întoarce o minge pentru Bogdan Stancu, însă acesta întârzie şutul şi este deposedat

min. 16 - GOOOL STEAUA!!! 3-0 - centrare perfectă de pe partea dreapta a lui Bonfim, iar Kapetanos reia cu piciorul stâng din vole de lângă bara a doua

min.12 - GOOOL STEAUA!!! 2-0 - Cristi Tănase execută magistral o lovitură liberă de la peste 40 de metri lateral stânga, mingea capătă o traiectorie ciudată şi îl păcăleşte pe portarul De Sanctis

min. 10 - Bonfim şutează violent din lateral dreapta, însă De Sanctis reţine

min. 2 - GOOOL STEAUA!!! 1-0 - Apostol trimite un şut centrare, iar Cribari deviază în propria poartă!