Jurnalul.ro Sport Fotbal international Victorie URIAȘĂ obținută de România Under-21 în fața Portugaliei. Doi jucători români eliminați și un penalty apărat de Ionuț Radu în ultimul minut

07 Sep 2018   •   23:45

Naţionala României a învins-o dramatic pe cea a Portugaliei cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul disputat în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019, pe stadionul ''A Mata Real'' din Pacos de Ferreira, tricolorii încheind partida în nouă jucători.

România a deschis scorul în minutul 52, când Alexandru Cicâldău a şutat pe jos de la circa 20 de metri, după o pasă a lui Florinel Coman. În min. 59, Andrei Ivan, lansat de Dennis Man, a dublat avantajul tricolorilor, care au evoluat cu un om mai puţin din min. 70, când Nedelcearu a primit al doilea cartonaş galben.

Portugalia a înscris în min. 85 prin Joao Carvalho. Un minut mai târziu, lusitanii au fost aproape de egalare.

România a rămas în nouă oameni în ultimul minut al timpului regulamentar, când Ivan a văzut şi el al doilea galben.

Portugalia, mai periculoasă decât tricolorii în prima repriză, a avut ocazii clare mai ales prin Tavares (min. 16, 29, 37), Joao Carvalho (49) sau Gil Dias (90+2), portarul Ionuţ Radu intervenind în mai multe rânduri. La rândul său, fundaşul Boboc a salvat providenţial (78).

Ionuţ Radu a apărat în min. 90+10 penalty-ul executat de Joao Carvalho.

România a fost periculoasă prin Man (31), Ianis Hagi (41, 61) şi Ivan (54).

Partida cu Portugalia a reprezentat debutul lui Mirel Rădoi ca selecţioner, el fiind numit la începutul lui august în locul lui Daniel Isăilă.

Pe 10 noiembrie 2017, România şi Portugalia au remizat la Ovidiu, scor 1-1.

Ultimele trei jocuri din calificări ale naţionalei U21 a României vor fi pe teren propriu. Naţionala României va întâlni pe 11 septembrie, de la ora 19,00, la Ovidiu, reprezentativa Bosniei-Herţegovina în cadrul aceleiaşi grupe a preliminariilor.

România este singura echipă neînvinsă în grupa 8 a calificărilor pentru Euro 2019.

În aceeaşi grupă au mai avut loc vineri două meciuri: Bosnia-Herţegovina a învins acasă Elveţia cu 3-0, iar Ţara Galilor a trecut pe teren propriu de Liechtenstein cu 2-1.

După şapte partide disputate, România ocupă poziţia a doua în clasamentul grupei, cu 15 puncte. Lider este Bosnia, cu 18 puncte din opt meciuri.

La finalul preliminariilor, prima echipă se califică direct la turneul final. Cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a stabili încă două selecţionate care merg la CE 2019.

Portugalia - România 1-2 (0-0)
Au marcat: Joao Carvalho (85), respectiv Alexandru Cicâldău (52), Andrei Ivan (59)
Penalty ratat: Joao Carvalho (90+10)

Au evoluat echipele:
Portugalia: 1. Joel Perreira - 2. Fernando 7. Diogo Goncalves, 75), 3. Jorge Fernandes, 4. Francisco Ferreira, 5. Yuri Ribeiro 6. Pedro Rodrigues - 19. Eustaquio (17. Joao Filipe, 46), 8. Joao Carvalho - 10. Joao Felix - 18. Tavares (11. Gil Dias, 60), 9. Diogo Jota (căp). Selecţioner: Rui Jorge.
Rezerve neutilizate: 12. Joao Virginia - 14. Diogo Leite, 21. Pereira Lage, 23. Horta.

România: 1. Ionuţ Radu - 2. Radu Boboc, 4. Ionuţ Nedelcearu, 5. Alex Paşcanu, 3. Florin Ştefan (22. Florin Borţa, 90) - 16. Dragoş Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău - 8. Dennis Man (20. Andrei Ciobanu, 90+7), 10. Ianis Hagi (18. Adrian Rus, 77), 7. Florinel Coman - 9. Andrei Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 12. Cătălin Căbuz - 11. Adrian Petre, 14. Răzvan Oaidă, 15. Alexandru Măţan.
Arbitru: Ali Palabiyik; arbitri asistenţi: Kerem Ersoy, Serkan Olguncan; arbitru de rezervă: Alper Ulusoy (toţi din Turcia)
Cartonaşe galbene: Nedelcearu (6, 70), Joao Felix (25), Ştefan (73), Nedelcu (75), Ivan (87, 90), Diogo Goncalves (90+6), Boboc (90+9)
Cartonaşe roşii: Nedelcearu, Ivan