Jurnalul.ro Sport Fotbal international Video: David Villa a devenit cel mai bun marcator din istoria Spaniei

26 Mar 2011   •   11:23
Sursa foto: /Reuters

David Villa a devenit, vineri seară, cel mai bun marcator din istoria reprezentativei Spaniei, depăşindu-l astfel pe legendarul Raul.

Atacantul campioanei mondiale a înscris în meciul câştigat în faţa Cehiei, scor 2-1, în Grupa I a preliminariilor pentru Euro 2012, golurile 45 şi 46 pentru "la Roja", informează AFP.

În vârstă de 29 de ani, starul Barcelonei a marcat în minutele 69 şi 73-penalty, prin golurile sale selecţionata "La Roja" reuşind să întoarcă rezultatul după ce oaspeţii conduceau la pauză prin golul înscris de Plasil în minutul 29.

"MaraVilla", aşa cum este supranumit David Villa, îl egalase pe Raul Gonzalez, care n-a mai fost convocat din 2006 la naţionala Spaniei, marcînd golul 44 în meciul cu Scoţia, disputat la 12 octombrie 2010. Raul a înscris 44 de goluri în 102 selecţii, în timp ce Villa a ajuns la 46 după 72 de selecţii.

După această victorie, spaniolii au mai făcut un pas mare spre calificare, având 4 victorii din tot atâtea partide disputate şi un golaveraj de 12-4, în timp ce cehii rămân pe poziţia a doua, cu 6 puncte.