Jurnalul.ro Sport Gloria Bistrita - Ceahlaul Piatra Neamt (final) 0-1 - Primul meci al etapei a 30-a

18 Apr 2008   •   00:00

La Reghin a avut loc intilnirea dintre Gloria si Ceahlaul, contind pentru runda a 30-a a Ligii 1

Gloria Bistrita: Albut - Fl. Ganea, D. Toma, Frasinescu, D. Matei - Turcu, Dumitra, Nalati, Arhire - Coroian, Negrean. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabau.

Ceahlaul Piatra Neamt: G. Savu - Vitelaru, Fernandes, Forminte, Cebotaru - Cristocea, Mala, Omoduemuke, M. Croitoru - Rusmir, Bugaiev. Antrenor: Viorel Hizo.

Arbitri:
Istvan Kovacs (Carei) - Nicolae Marodin (Bucuresti) si Radu Ghinguleac (Bucuresti)

Spectatori: 1.000

Ceahlaul inca mai spera sa evite retrogradarea dupa gura de oxigen luata azi la Reghin, in fata Gloriei Bistrita. In urma acestui rezultat, formatia lui Viorel Hizo a acumulat 30 de puncte si a egalat-o in clasament pe Dacia Mioveni.

Inaintea meciului, Gloria Bistrita ocupa locul 10, cu 36 de puncte, iar Ceahlaul era pe pozitia a 16-a, retrogradabila, cu 27 de puncte.
Singura ocazie de gol semnificativa a primei reprize a apartinut formaţiei moldovene, Bugaiev ratind in minutul 17 singur cu portarul.
La pauza, in formatia gazda a survenit o prima modificare, Hadzibulic luindu-i locul lui Arhire. In minutul 52, bistriteanul Dorin Toma a primit cartonasul galben pentru o interventie dura asupra lui Bugaiev.
In minutul 61, oaspetii au deschis scorul prin Rusmir, care a transformat un penalty acordat usor de arbitru pentru hentul comis in careu de Dorin Toma.
In minutul 65, bistriteanul Sandu Negrean a primit si el un avertisment.
In minutul 68, antrenorul Gloriei, Ioan Ovidiu Sabau, a facut a doua modificare, Andrei Muresan intrind in locul lui Nalati.
Bistritenii mai primesc inca trei cartonase galbene: Ion Dumitra (min. 73), Hadzibulic (min.73) si D. Matei (min.74), ultimii doi pentru proteste.
Schimbare la ardeleni: Curtuius a intrat in locul lui Turcu (min. 77)
Gazdele nu reusesc sa puna in pericol poarta lui G. Savu. In minutul 82, Coroian a executat in zid o lovitura libera din pozitie centrala, de la 17 metri.
Prima schimbare si la Ceahlaul: iese Bugaiev si intra Doicaru (min. 83)
Creste numarul cartonaselor galbene. Ultimii avertizati sint D. Toma (min. 84) si G. Savu (min. 86), ultimul pentru trageri de timp.
Minutul 90: schimbare la Ceahlaul: Marius Croitoru ii lasa locul lui Pecha.
Minutul 91: la Reghin a inceput sa ploua marunt
In primul minut de prelungire dintre cele trei aratate de la margine, gazdele au trecut pe linga egalare, ratind o ocazie imensa
Minutul 90+1: ultima schimbare la Ceahlaul, M. Oprea i-a luat locul lui Cristocea.
Fluier final. Ceahlaul s-a impus cu 1-0 la Reghin prin golul inscris de Rusmir din penalty.

Tot azi, de la ora 20:30, se va disputa meciul Poli Stiinta Timisoara - Universitatea Craiova.

Simbata, 19 aprilie, vor avea loc partidele: UTA - CFR Cluj (16:30, Kanal D), Otelul - Steaua (17:00, Antena 1), FC Vaslui - Poli Iasi (18:30, Telesport), Rapid - Pandurii (20:30, National TV). Duminica, 20 aprilie, sint programate ultimele meciuri ale rundei cu numarul 30. Acestea sint: Dacia Mioveni - Farul (16:45, TVR 1), "U" Cluj - Gloria Buzau (17:00, Telesport) si Dinamo - Unirea Urziceni (20:30, Kanal D).