Jurnalul.ro Sport Hamilton câştigă, iar McLaren realizează ”dubla”

Hamilton câştigă, iar McLaren realizează ”dubla”

30 Mai 2010   •   00:00
Sursa foto: /Reuters

Britanicul Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Turciei, disputat în această după-amiază pe circuitul de la Istanbul, obţinând astfel prima sa victorie în 2010. Fostul campion mondial din 2008 a semnat "dubla" pentru McLaren alături de conaționalul său Jenson Button, sosit al doilea, în timp ce treapta a treia a podiumului a fost ocupată de australianul Mark Webber, câștigătorul ultimelor două curse.

Plecat din pole-postion, Webber a fost lider mai bine de jumătate de cursă și se părea că nimeni și nimic nu-l va împiedica să bifeze a treia victorie consecutivă din acest an, după cele de la Barcelona și Monte Carlo. Turul cu numărul 41 avea să fie unul cu ghinion pentru el, fiind acroșat de colegul său Sebastian Vettel în încercarea acestuia de a-l depăși. În urma acestui incident, pilotul australian a căzut pe poziția a treia, iar germanul a fost nevoit să abandoneze.

De această coliziune stupidă a profitat din plin Hamilton, care a trecut în frunte și din acel moment n-a mai cedat poziția de lider, în ciuda unei presiuni permanente pe care a exercitat-o asupra sa Button. Lupta pentru victorie dintre cei doi piloți de la McLaren a culminat în turul 49 cu unul dintre cele mai spectaculoase dueluri văzute în acest sezon, câștig de cauză având în cele din urmă Hamilton, care astfel s-a desprins în învingător.

Mercedes GP a încheiat cursa de la Istanbul pe locurile 4 și 5 prin Michael Schumacher și Nico Rosberg, în această ordine, urmați de Robert Kubica, Felipe Massa (câștigător în Turcia de trei ori), Fernando Alonso, care l-a depășit pe Vitali Petrov cu două tururi înainte de final. Astfel, Ferrari a terminat dezamăgitor în cursa cu numărul 800 în Formula 1, în timp ce Adrian Sutil și-a trecut în cont 2 puncte, iar BMW Sauber a reușit să câștige primul punct în acest sezon prin Kamui Kobayashi.

Cea de-a opta etapă a sezonului va avea loc pe 13 iunie, în Canada, pe circuitul "Gilles Villeneuve", care reintră în calendarul F1 după o absență de un an.