Jurnalul.ro Sport Handbal - Romancele fac legea in cupele europene

Handbal - Romancele fac legea in cupele europene

de Vlad Ionescu    |    19 Feb 2007   •   00:00

Toate echipele feminine romanesti care au evoluat in acest sfarsit de saptamana in competitiile continentale au obtinut succese clare, luand o optiune serioasa pentru calificarea in sferturile de finala.

Victorii pe linie

Dupa ce anul trecut a castigat Challenge Cup, Rulmentul si-a propus ca in acest sezon sa aduca la Brasov si Cupa EHF. Iar elevele Marianei Tarca au facut un prim pas spre sferturile de finala, invingand pe teren propriu, cu 21-14, pe Itxaco Estella (Spania), echipa la care evolueaza nu mai putin de patru romance. Aneta Barcan, autoare a 6 goluri, a fost cea mai prolifica jucatoare a meciului, de la oaspete remarcandu-se portarul Ildiko Barbu, care a aparat patru aruncari de la 7 metri. "Daca nu se rata atat de mult, mergeam mult mai linistite in Spania", a declarat Mariana Tarca.

VALOARE. In Cupa Cupelor, Oltchim Rm. Valcea, formatie care se confunda, practic, cu echipa nationala, a luat o optiune serioasa pentru calificare, dupa victoria cu 29-27 (15-15) obtinuta in deplasare, cu FC Nürnberg (Germania). Steluta Luca, Valentina Ardean, autoare a cate 8 goluri, si portarul Luminita Dinu au fost cele mai bune jucatoare al Oltchimului, printre evidentiatele gazdelor numarandu-se fosta clujeanca Georgeta Vartic, care a inscris 4 goluri.

LA PAS. In Challenge Cup, Tomis Constanta a avut in TV Uster (Elvetia) un adversar modest, care a acceptat sa joace ambele partide in deplasare. Fetele lui Dumitru Musi s-au impus lejer, cu 40-24 si 35-24, calificandu-se in sferturi, unde are sanse mari sa ajunga si debutanta HCM Roman, care a dispus, in deplasare, de Karpati Ujgorod (Ucraina), cu 28-20. Meciurile retur sunt programate la sfarsitul acestei saptamani.