Jurnalul.ro Sport Hănescu s-a calificat în turul 3 şi îl aşteaptă pe Djokovic

Hănescu s-a calificat în turul 3 şi îl aşteaptă pe Djokovic

28 Mai 2010   •   00:00

Victor Hănescu, cap de serie numărul 31, s-a calificat în turul al treilea al turneului de tenis de la Roland Garros, al doilea concurs de Grand Slam al anului, după ce l-a învins în trei seturi, cu 6-3, 6-4, 6-2, pe Yuri Schukin din Kazahstan (nr. 175 ATP).

Tenismanul român îl va întâlni în turul al treilea pe zgura pariziană pe numărul 3 mondial, sârbul Novak Djokovic, care l-a învins pe japonezul Kei Nishikori  în trei seturi: 6-1, 6-4, 6-4.

Scorul întâlnirilor directe dintre Hănescu şi Djokovici este favorabil lui "Nole" cu 3-0. Ultima partidă dintre cei doi s-a disputat anul trecut, în turul secund al Openului Chinei, şi a fost câştigată de jucătorul sârb în două seturi, 6-3, 7-5.

În primul tur la Roland Garros, Hănescu îl eliminase pe spaniolul Oscar Hernandez în patru seturi, 6-1,1-6, 6-4, 6-3.