Jurnalul.ro Sport "Il Luce" a pierdut in prelungiri

"Il Luce" a pierdut in prelungiri

de Vlad Ionescu    |    29 Noi 2007   •   00:00
Sursa foto: PAUL ELLIS/

Şahtior Doneţk a scăpat printre degete un punct in deplasarea de la Glasgow, fiind invinsă de Celtic cu 2-1, printr-un gol inscris in ultimele secunde ale jocului.

"Minerii" lui Mircea Lucescu au avut parte de un inceput de meci perfect, brazilianul Brandao reuşind să deschidă scorul in minutul 4, la primul şut pe spaţiul porţii. Cu Răzvan Raţ titular, Şahtior s-a apărat bine, insă Celtic a reuşit să egaleze pănă la pauză, prin Jarosik, in minutul 45. Lovitura de graţie a dat-o Donati, in al doilea minut al prelungirilor, campioana Scoţiei administrăndu-i lui Lucescu a treia infrăngere consecutivă in Ligă. In celălalt meci din grupa D, la Lisabona, Benfica şi AC Milan, deţinătoarea trofeului, au terminat la egalitate, 1-1. In ciuda acestei infrăngeri, Şahtior mai păstrează şanse de calificare in optimi, pentru aceasta trebuind să invingă in ultima etapă pe Benfica, la Doneţk, iar Celtic să nu obţină punct in deplasare, cu Milan.

Marica, omul meciului

Atacantul romăn Ciprian Marica a fost votat drept omul meciului de către fanii lui VfB Stuttgart, după ce a reuşit golul victoriei in minutul ’85 al partidei de pe teren propriu cu Glasgow Rangers, scor 3-2. "Sunt foarte bucuros, dar in acelaşi timp deranjat de faptul că nu am jucat şi pănă acum ca in meciul cu Rangers. Mă simt foarte bine că am marcat, dar cel mai important este că am jucat din nou ca o echipă", a spus internaţionalul romăn. Extrem de exigent de obicei in aprecieri, cotidianul german Bild a scris că Marica a marcat un gol "de zahăr".

Chivu, mijlocaş

Folosit pe intreaga durată a partidei dintre Internazionale şi Fenerbahce, scor 3-0 in favoarea milanezilor, Cristi Chivu a fost remarcatul antrenorului Roberto Mancini, romănul reuşind şi o centrare de gol. "Deşi a jucat in premieră ca mijlocaş la inchidere, mi-a plăcut Chivu. Ii trebuie ceva timp pentru a invăţa toate mecanismele acestui post. L-am folosit la inchidere, deoarece am considerat că poate da un randament mai bun in acea poziţie, in condiţiile in care aveam nevoie de un om care să-l blocheze pe Alex", a declarat Mancini. La răndul său, Chivu a spus că va juca oriunde este nevoie: "Imi place poziţia de mijlocaş la inchidere, chiar dacă este ceva nou pentru mine. Nu sunt obişnuit, dar in timp mă voi adapta. Şi la naţionala Romăniei am jucat pe acest post in ultimele partide şi nu mă plăng", a spus Chivu.