Jurnalul.ro Sport JOCURILE OLIMPICE 2004/Info - 28 august 2004

JOCURILE OLIMPICE 2004/Info - 28 august 2004

28 Aug 2004   •   00:00
GIMNASTICA. Americanul Paul Hamm se afla in continuare in centrul scandalului. Presedintele FIG, Bruno Grandi, i-a adresat acestuia o scrisoare in care ii cere sa renunte la medalia de aur de la individual compus. Hamm a castigat titlul dupa ce 3 arbitri, suspendati ulterior de FIG, au gresit nota de plecare la exercitiul la paralele al sud-coreeanului Young Tae Yang, clasat in final pe 3. "Consider ca Young este adevaratul castigator al titlului olimpic. Daca dumneavoastra ati accepta sa-i dati medalia sportivului sud-coreean, gestul ar fi apreciat enorm de lumea intreaga", se arata in scrisoarea adresata de FIG gimnastului american. In concursul individual compus masculin, romanii Ioan Suciu si Marian Dragulescu s-au clasat pe locul 4, respectiv 8.

STUDII. Oamenii de stiinta australieni au inceput studiul asupra unor esantioane de ADN prelevate de la cei mai buni sportivi ai lor, pentru a putea descoperi "atletii potriviti" pentru a apara pe viitor culorile Australiei. Metoda ar consta in a afla ce sport i se potriveste cel mai bine unui copil si daca acesta din urma este purtator al genelor care ii pot permite sa devina un mare campion. Australia, care numara doar 20 de milioane de locuitori, se afla pe locul trei in randul celor mai medaliate natiuni la Atena, dupa SUA si China, dar inaintea natiunilor cu o populatie mult mai mare, precum Rusia, Japonia, Germania sau Franta.

HALTERE. Antrenorul lotului olimpic, Nicu Vlad, a declarat ieri, la intoarcerea de la Atena, ca este multumit de evolutia elevilor sai la JO. "Comportarea noastra a fost, in general, multumitoare. De exemplu, Marioara Munteanu, care s-a situat pe locul 4, a constituit o surpriza placuta. La Jigau ne-am fi asteptat la o medalie, dar nu intotdeauna reusim ceea ce ne propunem", a spus Nicu Vlad. Adrian Jigau, care a ocupat locul 6 la Atena, a declarat ca intentioneaza sa evolueze si la editia din 2008 a JO, dar la o categorie de greutate superioara. Valeriu Calancea, care a fost retras din finala la 85 kg deoarece s-a accidentat dupa ce a ridicat la stilul smuls 160 kg, a declarat ca, daca ar fi fost in forma fizica optima, ar fi stabilit un nou record mondial sau olimpic.

ATLETISM. Atletul roman Bogdan Tarus s-a clasat pe locul 8 in finala probei de saritura in lungime. Tarus a reusit din prima incercare o saritura de 8,21 m, cu care s-a clasat la un moment dat pe locul 2. Dupa aceea, romanul a mai reusit insa doar doua sarituri valabile, ambele inferioare ca valoare, cazand pozitie cu pozitie, pana pe 8. Monica Iagar si Oana Pantelimon vor lua astazi startul in finala probei de saritura in inaltime. Iagar a indeplinit baremul de calificare, 1,95 m, clasandu-se pe locul 4 in grupa B. Oana Pantelimon s-a clasat a sasea in grupa a de calificare, cu o saritura de 1,92 m. Ambele sportive au stabilit in calificari cele mai bune performante ale lor din acest sezon.

LUPTE LIBERE. Nicolae Ghita si Rares Chintoan au pierdut ambele meciuri disputate in grupele de calificare din cadrul competitiei olimpice de lupte libere. Nicolae Ghita (categoria 84 kg) a pierdut primul meci din grupa G in fata lui Shamil Aliev (Tadjikistan), iar pe cel de-al doilea in fata rusului Sazhid Sazhidov. Rares Chintoan a pierdut primul meci din grupa D, categoria 120 kg, in fata germanului Sven Thiele. In al doilea meci, Chintoan a fost invins de turcul Aydin Potatci.

ROMANI IN CONCURS

KAIAC-CANOE
  • 10:10 Florin Popescu, Silviu Simioncencu - canoe 2, 500 m (finala)

MOUNTAIN-BIKE
  • 11:00 Ovidiu Oprea - Cross country

ATLETISM
  • 20:00 Monica Iagar, Oana Pantelimon - saritura in inaltime (finala)
  • 20:30 Maria Cioncan - 1.500 m (finala)
  • 22:00 Ionela Manolache, Alina Rapanu, Maria Rus, Angela Morosanu - 4 x 400 m (finala - daca se califica)

PROGRAM TV

ASTAZI

TVR1
  • 10:00 - 12:00 JO - Fotbal (finala)
  • 16:15 - 18:00 JO - Baschet feminin (finala)
  • 19:30 - 0:15 Box (finale), Atletism, Baschet masculin (finala)

TVR2
  • 8:00 - 9:00 Rezumatul zilei precedente
  • 9:00 - 10:30 Kaiac-canoe
  • 12:30 - 16:00 Volei masculin (semifinale), Baschet feminin (finala mica)
  • 18:00 - 19:30 Volei feminin (finala mica)
  • 20:00 - 23:15 Volei feminin (finala), Handbal masculin (finala mica)

TVR1
  • 21:00 - 0:00 Ceremonia de inchidere, Medaliile delegatiei Romaniei (rezumat)

TVR2
  • 10:45 - 18:30 Handbal feminin (finala), Volei masculin (finale), Box (finale), Handbal masculin (finala)
  • 19:30 - 20:30 Maraton