Jurnalul.ro Sport Lucescu e in frunte

Lucescu e in frunte

de Ionut Paduraru    |    05 Oct 2007   •   00:00
Sursa foto: NICOLAS ASFOURI/

Şahtior Doneţk a acumulat maximum de puncte după primele două meciuri din Grupa D şi are mari şanse să se califice in premieră in optimile de finală.

LIGA CAMPIONILOR - Şahtior, revelaţia competiţiei

Â

Echipa lui Mircea Lucescu are un inceput fantastic de sezon. In campionat, după numai 11 etape, a luat un avans de nouă puncte faţă de a doua clasată, Dnepr, şi zece faţă de rivala Dinamo Kiev. Parcursul fără greşeală a continuat şi in Liga Campionilor. In prima etapă, in urmă cu două săptămăni, Şahtior a trecut cu 2-0 pe Celtic. A urmat miercuri seară şi o victorie in deplasare, 1-0 cu Benfica. Iar ca de obicei, diferenţa a făcut-o un brazilian. Jadson a inscris singurul gol al meciului, inainte de pauză, după o fază la care a participat şi Raţ, integralist la Şahtior.

INCREDERE. După meci, Lucescu a declarat că această victorie ii dă curaj inaintea următoarei partide din grupă, in care va intălni pe AC Milan, in deplasare. "Am dominat şi ne-am organizat mai bine decăt Benfica. Spre final, adversarii noştri au jucat ofensiv, incercănd să egaleze. Am ieşit bine pe contraatac, dar, din păcate, nu am mai inscris. Victoria ne-a adus puncte foarte importante, acest rezultat ne va ajuta să fim mai increzători inaintea meciului cu AC Milan", a spus Lucescu.

ionut.paduraru@jurnalul.ro

Â

VALOARE

"Cred că prezenţa unor jucători precum Ilsinho, Fernandinho sau Jadson la mijlocul terenului ne face foarte puternici. Echipa creşte in experienţă şi, de la an la an, devine tot mai puternică. Ţelul nostru este să jucăm la primăvară in Liga Campionilor şi cred că suntem capabili să il indeplinim"

Mircea Lucescu antrenor Şahtior

TACTICĂ

"Ne-am studiat foarte bine adversarul. Am incercat să ii izolăm pe Rui Costa, Di Maria şi Fernandez. Am făcut-o foarte bine şi i-am obligat să joace cu mingi lungi. Kucher şi Cigrinski s-au descurcat excelent cu Cardozo. Spre sfărşitul meciului, Benfica a jucat foarte ofensiv, dar am fost bine organizaţi"

Â

Liverpool, aproape de eliminare

Căştigătoare a trofeului in urmă cu trei ediţii şi finalistă in cea trecută, Liverpool este in pericol să nu prindă unul dintre primele două locuri in Grupa A, care asigură calificarea in optimile de finală. După 1-1 cu Porto in prima etapă, "cormoranii" au pierdut miercuri, pe teren propriu, 0-1 in faţa lui Olympique Marseille, aflată la meciul de debut al belgianului Eric Gerets pe banca tehnică. Astfel, după primele două etape, Liverpool ocupă doar locul al treilea in grupă, cu un singur punct. Iar pentru echipa lui Rafael Benitez urmează o deplasare de infern in Turcia, unde Beşiktaş, fără punct pănă acum, işi joacă ultimele şanse de a se califica măcar in Cupa UEFA. După două etape, lider in Grupa A este Marseille, cu maximum de puncte. Urmează in clasament FC Porto, care miercuri seară a invins in extremis pe Beşiktaş, la Istanbul, printr-un gol marcat in al doilea minut de prelungiri de Ricardo Quaresma.

Â

Olympiakos, lider in Grupa C

Cea mai mare surpriză a serii de miercuri a reuşit-o Olympiakos Pireu, invingătoare cu 3-1 la Bremen. După ce sămbătă o spulberase pe Arminia Bielefeld in campionat, scor 8-1, Werder a inceput bine şi partida cu Olympiakos. Hugo Almeida a deschis scorul pentru gruparea germană după o jumătate de oră de joc, dar grecii au revenit fantastic in ultimele 20 de minute, in care au inscris prin Stoltidis (nr. 6), Patsatzoglou şi Kovacevici. Profitănd de remiza inregistrată intre Lazio şi Real Madrid, scor 2-2, Olympiakos s-a instalat pe primul loc in grupă, in timp ce Werder rămăne fără nici un punct căştigat.

1. Olympiakos 2         1         1         0         4-2      4p

2. Real Madrid 2Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1Â Â Â Â Â Â Â Â Â 1Â Â Â Â Â Â Â Â Â 0Â Â Â Â Â Â Â Â Â 4-3Â Â Â Â Â Â 4p

3. Lazio           2         0         2         0         3-3      2p

4. Werder       2         0         0         2         2-5      0p