Jurnalul.ro Sport Marica, egal cu Barcelona

Marica, egal cu Barcelona

de Ionut Paduraru    |    23 Feb 2010   •   00:00

Vfb Stuttgart, echipa lui Ciprian Marica, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu FC Barcelona din prima manşă a optimilor Ligii Campionilor. După un început curajos şi agresiv, germanii au deschis scorul prin Cacau, care l-a depăşit în săritură pe Puyol şi a înscris cu o lovitură de cap. Catalanii puteau restabili egalitatea în minutul 40, când şutul lui Messi a întâlnit bara. Au reuşit însă acest lucru după pauză, prin Ibrahimovici, într-o fază în care suedezul a şutat de două ori la poarta lui Lehmann. Internaţionalul român Ciprian Marica a intrat pe teren în minutul 64 şi a avut un sigur şut periculos, blocat însă de Valdes.
În celălalt meci de marţi seara, Bordeaux a învins în deplasare, cu 1-0, pe Olympiakos Pireu. Singurul gol al partidei a fost marcat  în prelungirile primei reprize de Ciani, cu capul, după o centrare a lui Gourcuff.

Stuttgart - Barcelona 1-1
A marcat: Cacau ('25) / Ibrahimovici ('52)
Stuttgart: Lehmann - Celozzi, Tasci, Delpierre, Molinaro - Gebhart  (' 84 Rudy) Khedira, Trasch ('58), Hleb - Cacau, Pogrebniak ('64 Marica). Antrenor: Christian Gross
Barcelona: Valdes - Puyol, Pique, Marquez ('59 Milito), Maxwell - Xavi, Toure ('53 Henry), Busquets - Messi, Ibrahimovic, Iniesta. Antrenor: Josep Guardiola

Olympiakos - Bordeaux 0-1
A marcat: / Ciani ('45+2)
Olympiakos: Nikopolidis - Torosidis, A. Papadopoulos, Mellberg, Raul Bravo - Ledesma ('64 Zairi), Maresca, Stoltidis - Lua Lua, Mitroglu (' 77 Derbyshire), Datolo. Antrenor: Bozidar Bandovic
Bordeaux: Carrasso - Chalme, Ciani, Planus, Tremoulinas - Fernando, Sane - Gourcuff, Plasil ('82 Gouffran), Wendel('83 Jussie) - Chamakh. Antrenor: Laurent Blanc
Partidele retur vor avea loc la 17 martie.

Miercuri se joacă ultimele două meciuri din manşa tur a optimilor de finală: ŢSKA Moscova - Sevilla (19:30) şi Inter Milano - Chelsea (21:45).