Jurnalul.ro Sport O miercuri agitată în fotbalul nostru şi cel mare

O miercuri agitată în fotbalul nostru şi cel mare

de Mihai Igirosanu    |    13 Mar 2015   •   01:04

Într-o zi de miercuri în care trebuia să conteze doar deznodământul celor două optimi de finală din Liga Campionilor, fotbalul românesc şi cel din Grecia au mai oferit două evenimente. Cele din Liga 1, aproape de ridicol, iar cel din vechea Eladă aproape înspăimântător. Mai întâi, Dinamo n-a reuşit nici măcar să-l dea afară pe Teja după o primă şedinţă la hotelul patronului Negoiţă, rezolvând abia ieri să-l demită pe antrenor, pentru ca CNA să se implice în scandalul dintre campioana României şi Ministerul Apărării pe seama mărcii clubului. CNA a interzis organelor de presă utilizarea numelui “Steaua Bucureşti”, dar formaţia din Ghencea urma să emită spre seara zilei de ieri un comunicat în care contraatacă decizia instituţiei respective. În Liga Campionilor, deşi defavorizat de o decizie a arbitrului, care i-a eliminat mult prea uşor un jucător în chiar minutul 2 al meciului de la Munchen, Mircea Lucescu s-a acoperit de ruşine în returul cu Bayern, pierzând cu 0-7 pe Fussbal Arena. Tot în zece oameni şi tot din cauza unei decizii eronate de arbitraj, PSG a izbutit să o elimine pe Chelsea chiar pe Stamford Bridge, după un 2-2 dramatic în prelungiri.

Fanaticii greci au mai ucis un meci

În fine, fotbalul din Grecia a mai trăit miercuri o seară terifiantă din cauza fanatismului suporterilor. Era minutul 89 al semifinalei de Cupă dintre AEK Atena şi Olympiakos Pireu, iar oaspeţii tocmai deschiseseră scorul. După 1-1 în tur, Olympiakos era calificată graţie acelui gol, însă fanii lui AEK au pătruns pe teren, au început să atace jucătorii adverşi, dar şi forţele de ordine. Logic, meciul s-a întrerupt, toată lumea a fugit la vestiare, iar fotbalul a fost iar ucis.