Jurnalul.ro Sport Primele medalii au ajuns in tara

Primele medalii au ajuns in tara

24 Aug 2004   •   00:00

Castigatorii primelor doua medalii ale Romaniei la Jocurile Olimpice de la Atena, inotatorii Camelia Potec si Razvan Gabriel Florea, s-au intors ieri in tara intr-un anonimat nemeritat fata de rezultatele obtinute.

SORIN ANGHEL, COSMIN SMOCHINA

O ploaie marunta a intampinat ieri la intoarcerea in tara primii sportivi romani care au participat la Jocurile Olimpice de la Atena. Chiar daca pe Otopeni aterizau o medalie de aur, cea a Cameliei Potec, si una de bronz, aflata la gatul lui Razvan Gabriel Florea, oficialii statului roman nu s-au inghesuit deloc sa le iasa in cale celor doi sportivi.

DECOR. Doar familiile, conducatorii cluburilor de la care provin inotatorii, numeroase buchete de flori si cativa functionari de la ANS, abia veniti din concediu. Imbratisari, pupaturi, felicitari, lacrimi de bucurie. Acest tablou sumbru a fost si mai tare innegrit de Camelia Potec, care a spus si de aceasta data ca se gandeste la retragere.

EFORT. Regimul militaresc in care s-a pregatit se pare ca i-a ajuns campioanei olimpice, singura alinare din ultimii patru ani fiind reprezentata de aurul obtinut la Atena. Gabriel Razvan Florea, medaliatul cu bronz in proba de 200 metri - spate, a recunoscut ca nu se astepta la un asemenea rezultat.

Razvan Florea: "A fost simplu"

• Jurnalul National: Razvane, cum a fost? Ai avut emotii?

Razvan Florea: Nu am avut emotii si chiar am fost foarte degajat inainte de ultima cursa, pentru ca imi indeplinisem obiectivul, un loc in finala. A fost simplu. Mi-am facut cursa, dar pe ultima parte a traseului parca mi-a dat cineva putere de am sprintat asa.

• Cum te simti in postura de medaliat la Olimpiada? Esti primul roman care ia o medalie olimpica la natatie masculin.

Ma bucur extraordinar de mult pentru aceasta performanta. Sper sa nu fie ultima medalie. Poate ca am avut si noroc, dar am si muncit mult. Sincer, va spun ca nici acum nu realizez in totalitate ce se intampla.

• Planuri de viitor?

Cand nu-ti propui si iti iese e mai bine, dar o sa incerc cel putin sa egalez aceasta performanta. Nu ma gandesc la retragere, dar nu stiu daca voi mai ajunge la urmatoarea olimpiada. Pana atunci, la anul vin Camionatele Mondiale, unde toata lumea ma va privi cu alti ochi si sper sa scot un rezultat bun. Dupa aceea mai vedem.

Camelia Potec: "Ma gandesc serios la retragere"

• Jurnalul National: Camelia, este adevarat ca vrei sa te retragi?

Camelia Potec: Inca nu am luat o decizie definitiva. Voi avea o vacanta de doua luni, timp in care ma voi gandi foarte bine ce trebuie sa fac.

• Care sunt motivele pentru care te-ai gandit la retragere?

Crede-ma ca in ultimii patru ani nu am stiut altceva decat antrenamente si odihna. Altceva nu m-a interesat. Acum ma simt foarte obosita. Sunt extenuata.

• Te simti epuizata?

Patru ani de munca continua m-au obosit foarte tare. Singura alinare o reprezinta aceasta medalie de aur pe care am obtinut-o la 200 de metri. A fost si o surpriza pentru mine, dupa ce la 400 de metri am avut un timp foarte bun, dar nu am reusit sa prind podiumul. Am fost foarte suparata atunci, nu stiam ce sa mai fac. Pana la urma a iesit medalia asta de aur si mi-a trecut supararea. Eu ma asteptam la o medalie la aceasta Olimpiada, dar nu credeam ca va fi de aur. Acum ramane sa ma decid.

• Te multumesti doar cu o singura medalie de aur la JO?

Deocamdata, da. Voi vedea ce fac. Mi-as dori sa fiu si la Olimpiada de peste 4 ani, dar inca nu stiu ce sa zic.

• Ai deschis drumul Romaniei catre medaliile de aur.

In aceeasi seara cu mine au mai luat aur si fetele de la gimnastica. Este mai important faptul ca am adus o medalie de aur pentru natatia romaneasca decat faptul ca ea a fost prima obtinuta de Romania la aceasta Olimpiada.

VIITOR

"In ultimii patru ani nu am stiut altceva decat antrenamente si odihna. Acum ma simt foarte obosita si vreau sa ma odihnesc. Am timp de gandire doua luni ca sa ma decid asupra viitorului meu. E in joc sanatatea mea" - Camelia Potec, campioana olimpica

SFATURI

Antrenoarea Camelei Potec, Doina Sava, era foarte entuziasmata la sosirea in Romania. "Ma bucur ca am ajuns acasa. Nu am stat chiar foarte mult la Atena, dar dorul de Romania m-a cuprins. Medalia de aur obtinuta de Camelia Potec mi-a umplut sufletul de fericire. Rezultatul ei nu trebuie privit in nici un caz drept o surpriza", a spus Sava, care spera ca Potec sa-si continue cariera. "O asteapta o vacanta in care ea are timp sa se decida asupra viitorului ei", a opinat antrenoarea campioanei olimpice.

ROMANI IN CONCURS

KAIAC-CANOE
  • 9:10 Florin Mironcic - C1 500m (calificari)
  • 10:40 Silviu Simioncencu, Florin Popescu - C2 500 m (calificari)
  • 11:00 Lidia Talpa, Florica Vulpes - K2 500 m (calificari)

LUPTE GRECO-ROMANE
  • 9:30 Marian Sandu - categoria 55 kg (tur eliminatoriu, calificari)

GIMNASTICA
  • 12:00 Gala laureatilor

ATLETISM
  • 19:45 Bogdan Tarus - saritura in lungime (calificari)
  • 20:30 Maria Cioncan - 1.500 m (calificari)

PROGRAM TV

TVR1 ASTAZI
  • 11:00-12:00 - JO - rezumatul zilei
  • 19:30-23:45 - Atletism, Volei pe plaja feminin (finale)
  • 0:15-0:30 - Buletin olimpic

TVR2
  • 8:00-9:00 - Rezumatul zilei precedente
  • 12:00-20:00 - Gimnastica - Gala laureatilor, Volei feminin (sferturi), Handbal masculin (sferturi), Fotbal (semifinala 1)

INFO

ATLETISM. Norica Campean a ocupat, ieri-dimineata, locul 27 la 20 km mars. Campean a terminat cursa cu timpul de o ora, 34 de minute si 30 de secunde, la peste 5 minute fata de sportivele clasate pe podium. Tara noastra a mai avut inca doua reprezentante in aceasta proba, Ana Maria Groza - locul 29 si Daniela Carlan - locul 37. Medalia de aur a fost castigata de grecoaica Athanasia Tsoumeleka.

MARATON. Sportiva japoneza Mizuki Noguchi a castigat proba feminina de maraton de la JO, terminand cursa cu timpul de 2 ore, 26 minute si 20 de secunde. Dintre reprezentantele tarii noastre, cel mai bine s-a clasat Nuta Olaru, locul 13, Constantina Tomescu s-a clasat pe pozitia a 20-a, in timp ce Lidia Simon a abandonat.

KAIAC-CANOE. Echipajul de canoe 2 al Romaniei, alcatuit din Florin Popescu si Silviu Simioncencu, s-a calificat ieri in finala la 1.000 m. La kaiac 4, echipajul nostru s-a calificat in semifinale, dupa ce a terminat pe locul 4 in seria lor. De asemenea, Mitica Pricop a terminat al patrulea in seria sa de calificare la canoe 1 si va participa in semifinala.

PE SCURT. Un politist a impuscat mortal, in noaptea de duminica spre luni, un soldat care pazea locul unde urmeaza sa se desfasoare competitia de mountain bike din cadrul JO, situat pe Muntele Parnis. Cei doi s-au amenintat reciproc, din joaca, cu armele, un glont pornit accidental lovindu-l in cap pe soldat © Sportiva rusa Irina Korzhanenko, castigatoare a titlului olimpic la aruncarea greutatii, a fost descalificata, dupa ce a fost descoperita dopata cu stanozolol, un steroid anabolizant, si va trebui sa returneze medalia de aur obtinuta la Atena © Americanul Justin Gatlin a castigat finala probei de 100 m de la JO. Gatlin a terminat cursa in 9 secunde si 85 de sutimi, a patra performanta mondiala din toate timpurile.