Jurnalul.ro Sport Răzbunarea lui Mourinho se amână

Răzbunarea lui Mourinho se amână

de Ionut Paduraru    |    24 Feb 2010   •   00:00

Mai bine de doi ani a aşteptat Jose Mourinho ca să-şi ia revanşa în faţa fostei sale echipe, Chelsea, de la care a fost demis după ce câştigase de două ori titlul, dar nu se impusese în Liga Campionilor. Iar planul portughezului părea să decurgă perfect, mai ales că Inter a deschis scorul rapid, încă din minutul 3, când Milito a înscris cu un şut plasat de la marginea careului. Până la pauză, Chelsea a mai avut o bară, prin Drogba, şi o lovitură de pedeapsă neacordată, dar partida s-a încins cu adevărat în repriza secundă. În minutul 51, Salomon Kalou a restabilit egalitatea, cu largul concurs al portarului milanezilor, Julio Cesar, care a greşit la un şut de la 20 de metri. Italienii au preluat din nou conducerea după doar patru minute, după o execuţie extraordinară a lui Cambiasso. Scor final Inter Milano - Chelsea 2-1 şi echipa lui Cristi Chivu are un uşor avantaj pentru calificarea în sferturi, dar totul se va decide în returul de la Londra, de la 16 martie.
În primul meci de miercuri, ŢSKA Moscova a terminat la egalitate, 1-1, pe teren propriu, cu Sevilla. Spaniolii au deschis scorul în minutul 25, când Negredo a îndeplinit o simplă formalitate după centrarea lui Navas. Gazdele au egalat în minutul 66, prin Mark Gonzalez, care l-a învins cu un şut puternic pe Palop. Meciul retur va avea loc la 16 martie.