Jurnalul.ro Sport Fotbal international Cupa Mondiala 2018. Anglia in sferturi la Mondiale dupa lovituri de departajare cu Columbia

03 Iul 2018   •   23:58

Selecţionata Angliei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, marţi seara, după ce a învins reprezentativa Columbiei cu scorul de 4-3 la loviturile de departajare, 1-1 (0-0, 1-1), după prelungiri, pe stadionul Spartak din Moscova, în ultimul meci din optimile de finală.

Anglia a deschis scorul prin Harry Kane (57 - penalty), după un fault comis în careu asupra sa de Carlos Sanchez. Pentru Kane a fost al şaselea gol marcat la turneul final din Rusia. Columbia a egalat în minutele adiţionale, prin fundaşul Yerry Mina (90+3), care a marcat cu capul în urma unui corner. Pentru fundaşul de la FC Barcelona a fost al treilea gol marcat în Rusia.