Jurnalul.ro Sport Fotbal international Cupa Mondiala 2018. Polonia - Senegal 1-2. Goluri incredibile și gafe uriașe

Cupa Mondiala 2018. Polonia - Senegal 1-2. Goluri incredibile și gafe uriașe

19 Iun 2018   •   20:43

Naţionala de fotbal a Senegalului a învins-o surprinzător pe cea a Poloniei, cu scorul de 2-1 (1-0), în meciul care a avut loc marţi, la Moscova, pe stadionul Spartak, în Grupa H a Cupei Mondiale din Rusia.

Thiago Cionek (minutul 38, autogol) şi Mbaye Niang (60) au înscris golurile Senegalului, iar Grzegorz Krychowiak (86) a punctat pentru Polonia, în acest meci cu care s-a încheiat prima etapă din faza grupelor la CM 2018.

Prima repriză a fost marcată de prudenţă, cele două echipe oferind foarte puţin spectacol. Senegalezul Niang, foarte bine lansat de Sabaly, a avut o execuţie neinspirată (min. 18). În minutul următor, polonezul Grosicki a trimis cu capul peste poartă.

Pe fondul unui joc echilibrat, Senegalul a deschis scorul în minutul 38, când şutul lui Idrissa Gana Gueye, din afara careului, a fost deviat în propria poartă de Thiago Cionek.

Robert Lewandowski, vedeta Poloniei, a fost periculos la o lovitură liberă (min. 50). Fundaşul Piszczek, din poziţie excelentă, nu a reuşit să lovească bine mingea la centrarea lui Rybus (56).

Senegalul a majorat diferenţa în min. 60, după ce Krychowiak, de la centrul terenului, a pasat înapoi către portarul Szczesny, iar mingea a ajuns la Mbaye Niang, care a înscris.

Polonia a resimţit şocul şi a jucat slab. Milik a ratat şansa de a reduce din handicap (70), iar Rybus a şutat în braţele portarului (83). Senegalul putea marca din nou în min. 81, când Szczesny a fost nesigur.

Krychowiak şi-a răscumpărat în parte greşeala de la golul doi şi a înscris cu capul în min. 86, la o lovitură liberă.

Polonia a dezamăgit, având o evoluţie departe de cele de la EURO 2016 sau din preliminariile CM 2018, când a avut printre adversare şi România.

Jakub Blaszczykowski a bifat marţi meciul cu numărul 100 la naţională. Mijlocaşul de 32 de ani a avut o evoluţie slabă şi a fost înlocuit la pauză.

Fundaşul polonez Kamil Glik, nerefăcut după o accidentare, a fost rezervă. Cel care i-a luat locul în unsprezecele de start a fost chiar Thiago Cionek, autorul autogolului.

În afara Senegalului, toate celelalte echipe africane au pierdut meciurile disputate până acum la CM 2018.

Senegalul este pentru a doua oară la Mondial. La prima sa participare, în 2002, naţionala africană a ajuns până în sferturi de finală.

Tot marţi, în primul meci din Grupa H, Japonia a învins surprinzător Columbia cu scorul de 2-1.

Următoarele meciuri din grupă vor avea loc duminică 24 iunie, Japonia - Senegal, la Ekaterinburg (Ekaterinburg Arena), şi Polonia - Columbia, la Kazan (Kazan Arena).

Polonia - Senegal 1-2 (0-1)
Au marcat: Grzegorz Krychowiak (86), respectiv Thiago Cionek (38, autogol), Mbaye Niang (60)
Moscova, stadionul Spartak: 44.190 spectatori
Cupa Mondială FIFA 2018, Grupa H

Au evoluat echipele:
Polonia: 1. Wojciech Szczesny - 20. Lukasz Piszczek (18. Bartosz Bereszynski, 83), 2. Michal Pazdan, 4. Thiago Cionek, 13. Maciej Rybus - 16. Jakub Blaszczykowski (5. Jan Bednarek, 46), 10. Grzegorz Krychowiak - 7. Arkadiusz Milik (23. Dawid Kownacki, 73), 19. Piotr Zielinski, 11. Kamil Grosicki - 9. Robert Lewandowski (căpitan). Selecţioner: Adam Nawalka.
Rezerve neutilizate: 12. Bartosz Bialkowski, 22. Lukasz Fabianski - 3. Artur Jedrzejczyk, 15. Kamil Glik, 6. Jacek Goralski, 8. Karol Linetty, 17. Slawomir Peszko, 21. Rafal Kurzawa, 14. Lukasz Teodorczyk.
Senegal: 16. Khadim Ndiaye - 22. Moussa Wague, 6. Salif Sane, 3. Kalidou Koulibaly, 12. Youssouf Sabaly - 18. Ismaila Sarr, 13. Alfred Ndiaye (8. Cheikhou Kouyate, 87), 5. Idrissa Gana Gueye, 10. Sadio Mane (căpitan) - 19. Mbaye Niang (14. Moussa Konate, 76), 9. Mame Biram Diouf (11. Cheikh Ndoye, 62). Selecţioner: Aliou Cisse.
Rezerve neutilizate: 1. Abdoulaye Diallo, 23. Alfred Gomis - 2. Saliou Ciss, 4. Kara Mbodji, 21. Lamine Gassama, 17. Pape Alioune Ndiaye, 7. Moussa Sow, 15. Diafra Sakho, 20. Keita Balde Diao.

Arbitru: Nawaf Shukralla (Bahrain); arbitri asistenţi: Yaser Tulefat (Bahrain), Taleb Al Marri (Qatar); arbitru de rezervă: Abdulrahman Al Jassim (Qatar)
Arbitru video: Artur Dias (Portugalia); arbitri asistenţi video: Hernan Maidana (Argentina), Tiago Bruno Lopes Martins (Portugalia), Wilton Sampaio (Brazilia)
Cartonaşe galben: Krychowiak (12), Sane (49), Gana (72)