Jurnalul.ro Sport Sporturi Schi alpin: Ligety câştigă slalomul uriaş de la Val d'Isere

Schi alpin: Ligety câştigă slalomul uriaş de la Val d'Isere

11 Dec 2010   •   16:34

La o săptămână după victoria obţinută pe teren propriu, la Beever Creek, americanul Ted Ligety a recidivat, sâmbătă, şi a câştigat proba de slalom uriaş de la Val d'Isere (Franţa), contând pentru Cupa Mondială la schi alpin.

La capătul celor două manşe de concurs, Ligety, nimeni altul decât medaliatul cu bronz în această probă la Campionatele Mondiale din 2009, a fost înregistrat cu timpul total de 2:26,26/100.

Schiorul din Statele Unite ale Americii a reuşit să-i devanseze pe norvegianul Aksel-Lund Svindal - 2:27,31/100 şi pe italianul Massimiliano Blardone - 2:27,47/100.

Campionul olimpic şi mondial en titre, elveţianul Carlo Janka, s-a clasat doar pe poziţia a 4-a, la aproape două secunde de învingător.

În urmă cu o săptămână, Ted Ligety s-a impus în slalomul uriaş de la Beever Creek (SUA).