Jurnalul.ro Sport Sporturi Alina Vuc, medaliată cu argint la Campionatele Mondiale de lupte din Kazahstan

Alina Vuc, medaliată cu argint la Campionatele Mondiale de lupte din Kazahstan

18 Sep 2019   •   15:42
Sursa foto: Foto: Facebook CSA Steaua București

Sportiva română Alina Vuc a cucerit medalia de argint la categoria 50 kg, miercuri, la Campionatele Mondiale de lupte de la Nur-Sultan (Kazahstan), după ce a fost învinsă în finală de azera Maria Stadnik, transmite Agerpres.

Alina Vuc, vicecampioană mondială în 2017, la Paris, a trecut în preliminarii de germanca Ellen Riesterer, în optimi a învins-o pe taiwaneza Meng Hsuan Hsieh, în sferturi a câştigat în faţa ucrainencei Oksana Livaci, campioana europeană şi medaliată cu bronz la Mondialele de anul trecut, iar în semifinale a învins-o pe kazaha Valentina Ivanovna Islamova Brik.