Jurnalul.ro Sport Sporturi All blacks au triumfat în finală

All blacks au triumfat în finală

de Vicentiu Neagoe    |    23 Oct 2011   •   21:00

Eden Park, celebra arena din Auckland, a fost in sarbatoare. 24 de ani a asteptat cea mai buna echipa de rugby din lume sa castige din nou Cupa Mondiala, dupa un parcurs ireprosabil, soldat numai cu victorii. In acest moment, All Blacks au egalat performantele Australiei si Africii de Sud, care au castigat Cupa Mondiala de doua ori. Gazdele au inceput excelent partida, deschizand scorul in minutul 15 prin Woodcock, dupa o gafa uluitoare a francezilor la o margine in propriul '22'. Weepu s-a jucat cu ocaziile in prima parte a meciului, irosind nu mai putin de 8 puncte, fiind si schimbat in minutul 50 de antrenorul Graham Henry.

Francezii au intrat mult mai motivati dupa pauza, dar tot Noua Zeelanda a punctat prin Donald, care a dus scorul la 8-0. Replica 'cocosilor' a venit imediat, Dusautoir reducandu-i la tacere pe suporterii 'negrilor' in momentul in care a culcat balonul in terenul de tinta. Trinh-Duc a transformat, iar Franta se afla la numai un punct de neozeelandezi. Gazdele au controlat insa excelent meciul, reusind sa protejeze avantajul minim de pe tabela si sa castige cea de-a doua Cupa Mondiala din istorie. Ca­pitanul neozeelandezilor, Richie Mc Caw, a ridicat deasupra capului trofeul Webb-Ellis, care recompenseaza castigatoarea turneului, dupa ce l-a primit de la presedintele IRB (International Board), Bernard Lapasset. La Paris, 100.000 de francezi asteptau minunea, pe stadionul 'Stade de France', minune care insa nu s-a produs, 'cocosii' trebuind sa se multumeasca cu locul doi.