Jurnalul.ro Sport Sporturi Amelia Racea, bronz la CE de gimnastică! Diana Chelaru, locul 4!

Amelia Racea, bronz la CE de gimnastică! Diana Chelaru, locul 4!

09 Apr 2011   •   11:46
Sursa foto: /Reuters

Amelia Racea a câştigat, vineri, medalia de bronz în concursul individual compus din cadrul Campionatelor Europene de gimnastică de la Berlin, în timp ce Diana Chelaru s-a clasat pe locul 4.

Notele primite de gimnastele din lotul României au fost următoarele:

Amelia Racea: Paralele - 13.825, bârnă 14.550, sol 13.825, sărituri 14.400

Diana Chelaru: Sol - 14.550, sărituri 14.350, paralele 13.450, bârnă 13.975.

Favorita la medalia de aur şi campioana mondială en-titre, rusoaica Aliya Mustafina, a părăsit competiţia, după prima apariţie în finală. Mustafina s-a accidentat la genunchi, în momentul aterizării, în timp ce concura la sărituri şi a fost transportată de urgenţă la spital. Chiar şi aşa, Mustafina a fost notată cu 15.375, dar nu a mai putut continua concursul. Diagnostul preliminar a fost întindere de ligamente la genunchiul drept.

În aceste condiţii, medaliile au revenit, în ordine, sportivelor Anna Dementyeva (Rusia, 57.475 puncte), Elisabeth Seitz (Germania, 56.700), şi Ameliei Racea (56.600). Diana Chelaru (56.325) a încheiat pe locul patru, fiind detronată în ultima rotaţie, chiar de Amelia Racea.

Tot vineri, în finala masculină similară, Flavius Koczi a câştigat medalia de argint, cu un total de 88.825 puncte. Flavius Koczi va mai evolua în finale la sol (sâmbătă) şi la sărituri (duminică).

Sâmbătă, Sandra Izbaşa şi Amelia Racea vor concura în finală la sărituri, iar duminică, Sandra Izbaşa şi Diana Chelaru, în finală la sol.