Jurnalul.ro Sport Sporturi Ammann a câştigat a doua etapă din Turneul celor 4 trambuline

Ammann a câştigat a doua etapă din Turneul celor 4 trambuline

01 Ian 2011   •   20:51
Sursa foto: /Reuters

Elveţianul Simon Ammann a câştigat etapa secundă din cel mai important turneu de sărituri cu schiurile, disputată în prima zi a anului, în Germania, pe trambulina de la Garmisch-Partenkirchen. Din cauza condiţiilor grele, concursul s-a desfăşurat într-o singură manşă, iar Ammann s-a impus cu o săritură de 131 de metri, devansându-i pe rusul Pavel Karelin şi pe polonezul Adam Malysz.

Învingător în prima etapă, la Oberstdorf, austriacul Thomas Morgenstern a terminat azi doar pe locul 14, dar rămâne lider în clasamentul general al Turneului celor 4 trambuline, înaintea lui Ammann.