Jurnalul.ro Sport Sporturi Andreea Aanei, trei medalii de bronz la Europenele de Haltere

Andreea Aanei, trei medalii de bronz la Europenele de Haltere

12 Apr 2014   •   23:00

Sportiva română Andreea Aanei a cucerit trei medalii de bronz la Campionatele Europene de haltere de la Tel Aviv (Israel), sâmbătă, în limitele categoriei +75 kg.

Aanei a ocupat ultima treaptă a podiumului la stilul smuls, cu 111 kg, fiind devansată de rusoaicele Tatiana Kaşirina, 143 kg, şi Iulia Konovalova, 115 kg.

Kaşirina s-a impus detaşat la total, cu 323 kg, urmată de Konovalova, 265 kg, şi Andreea Aanei, 249 kg.

România a încheiat participarea la Europenele din Israel cu un bilanţ de nouă medalii: două medalii de aur, prin Florin Croitoru (cat. 56 kg, smuls şi total), patru medalii de argint, trei cucerite de Loredana Toma (cat. 58 kg) şi una de Bianca Molie (cat. 69 kg, stilul smuls), şi trei de bronz, câştigate de Andreea Aanei (cat. +75 kg). (Agerpres)