Jurnalul.ro Sport Sporturi Andreea Chiţu, vicecampioană europeană la judo

Andreea Chiţu, vicecampioană europeană la judo

25 Apr 2013   •   19:33

Andreea Chiţu, vicecampioană olimpică anul trecut, la Londra, a cucerit joi medalia de argint la categoria 52 de kilograme, în cadrul Campionatului European de judo care se desfăşoară la Budapesta.

Sportiva de 25 de ani a pierdut în finală prin waza-ari în faţa rusoaicei Natalia Kuziutina, cea pe care o învinsese anul trecut în finala continentală.

Anterior, românca a trecut prin yuko de italianca Elena Moretti, apoi a învins-o prin ippon pe Gili Cohen (Israel), pentru ca în semifinale să câştige prin yuko în faţa lui Mareen Kraeh (Germania).

La categoria 57 de kilograme, Corina Căpriopriu, vicecampioană olimpică anul trecut la Londra, a fost învinsă în optimi de olandeza Sanne Verhagen.
Cealaltă româncă de la 57 kg, Loredana Ohâi, a pierdut în aceeaşi fază în faţa unguroaicei Hedvig Karakas.

La categoria 48 kg, Monica Ungureanu şi Carmen Bogdan au fost eliminate, de asemenea, în optimi, de Valentina Moscatt (Italia), respectiv Laetitia Payet (Franţa).