Jurnalul.ro Sport Sporturi BRD Bucharest Open. Simona Halep s-a calificat în optimi, după un meci de trei seturi

12 Iul 2016   •   22:20

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită, s-a calificat în optimile de finală ale turneului BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, după ce a dispus în trei seturi de cehoaica Barbora Krejcikova, 3-6, 6-1, 6-1, marţi, la Arenele BNR din Capitală.

Halep a obţinut o victorie muncită, într-o oră şi 42 de minute, la capătul unui meci mai dificil decât se aştepta campioana noastră.

Halep (24 ani), numărul cinci mondial, a început greoi şi a făcut faţă cu greu jocului agresiv al Barborei Krejcikova (20 ani, 200 WTA), care s-a desprins la 3-0, iar apoi a condus cu 4-1, 5-2 şi a luat primul set cu 6-3, fructificând a patra sa minge de set.

Simona, câştigătoare a titlului la Bucureşti în 2014, a început foarte bine setul secund, cu un ghem la zero, consolidat cu un break, dar imediat Krejcikova şi-a recuperat serviciul. S-a dovedit a fi un simplu foc de paie, pentru că Halep a controlat clar jocul în continuare şi şi-a adjudeca setul cu un sec 6-1.

După o pauză destul de mare determinată de absenţa cehoaicei, Halep a început setul decisiv cu un break la zero, însă adversara a restabilit egalitatea, 1-1. Simona şi-a regăsit ritmul şi a câştigat punct după punct, obţinând victoria clară, cu 6-1 în setul al treilea.

Halep a reuşit 3 aşi, faţă de unul singur realizat de Krejcikova, şi a comis 3 duble greşeli, faţă de 8 ale cehoaicei.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 3.310 dolari şi 30 de puncte WTA, iar în turul al doilea o va înfrunta pe bulgăroaica Isabella Şinikova (24 ani, 156 WTA), venită din calificări.

Rezultatele de marţi:
simplu, turul I
Monica Niculescu (N. 5) - Andreea Mitu 6-2, 6-4
Patricia Ţig - Ioana Mincă 7-6 (5), 6-3
Anastasija Sevastova (Letonia/N. 7) - Gabriela Ruse 6-3, 6-4
Simona Halep - Barbora Krejcikova (Cehia)
Laura Siegemund (Germania/N. 4) - Teliana Pereira (Brazilia) 6-2, 6-2
Sara Errani (Italia/N. 2) - Aleksandra Krunic (Serbia) 6-3, 6-2
Francesca Schiavone (Italia) - Eliţa Kostova (Bulgaria) 6-2, 7-6 (3)
Polona Hercog (Slovenia) - Sesil Karatanceva (Bulgaria) 6-1, 2-6, 6-2
Pauline Parmentier (Franţa) - Ysaline Bonaventure (Belgia) 6-4, 6-2
Isabella Şinikova (Bulgaria) - Katerina Kozlova (Ucraina) 6-2, 3-6, 6-3
Misa Eguchi (Japonia) - Maria-Teresa Torro-Flor (Spania) 6-1, 6-2
Danka Kovinic (Muntenegru/N. 6) - Natalia Podoroska (Argentina) 6-1, 6-0
Polina Leikina (Rusia) - Shilin Xu (China) 1-6, 6-1, 7-6 (7)

dublu, turul I
Alexandra Cadanţu (România)/Katarzyna Piter (Polonia) - Raluca Olaru (România)/Ysaline Bonaventure (Belgia/N. 4) 7-5, 6-3

Sursa: AGERPRES