Jurnalul.ro Sport Sporturi Calificare de SENZAȚIE a lui Marius Copil în semifinale la Basel

Calificare de SENZAȚIE a lui Marius Copil în semifinale la Basel

26 Oct 2018   •   18:20
Sursa foto: Facebook Marius Copil

Tenismanul român Marius Copil s-a calificat vineri în semifinalele turneului ATP de la Basel (Elveţia), dotat cu premii totale de 1.948.420 euro, după ce a trecut de americanul Taylor Fritz, cu 7-6 (8-6), 7-5.

Copil (28 ani, 93 ATP), venit din calificări, s-a impus în acest sfert de finală după o oră şi 55 de minute în faţa unui adversar de 20 ani, aflat pe locul 57 în ierarhia mondială. În primul set, fiecare jucător şi-a valorificat serviciul, apoi Copil a salvat trei mingi de set în tie-break şi a reuşit să-şi adjudece setul inaugural. Al doilea set a fost şi el echilibrat, Copil reuşind să-şi păstreze luciditatea şi să obţină calificarea.

Copil şi-a asigurat un cec de 105.525 euro şi 180 de puncte ATP.

Copil a reuşit în optimi de finală cea mai importantă victorie din cariera sa, împotriva croatului Marin Cilic, numărul şase mondial.

Românul va juca în semifinale cu învingătorul dintre germanul Alexander Zverev (5 ATP) şi spaniolul Roberto Bautista-Agut (26 ATP).

Copil a jucat o singură finală ATP, în luna februarie, la Sofia, unde s-a înclinat în faţa bosniacului Mirza Basic.