Jurnalul.ro Sport Sporturi Canoe :Mironcic, în finală la simplu 1.000 m

Canoe :Mironcic, în finală la simplu 1.000 m

21 Aug 2008   •   00:00

Sportivul român Florin Mironcic a obţinut ieri calificarea în finala probei de canoe simplu pe distanţa de 1.000 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Mironcic s-a clasat pe locul secund în semifinala în care a evoluat.

Sportivul român Florin Mironcic a obţinut ieri calificarea în finala probei de canoe simplu pe distanţa de 1.000 de metri din cadrul Jocurilor Olimpice de la Beijing. Mironcic s-a clasat pe locul secund în semifinala în care a evoluat, fiind cronometrat cu timpul de 3 minute, 59 de secunde şi 664 de miimi. Sportivul nostru a fost devansat doar de canadianul Thomas Hall (3:58.820). Finala de la canoe simplu 1.000 de metri va avea loc mîine de la ora 11:45.

Mironcic are şansa azi de a se califica şi în ultimul act la canoe simplu pe distanţa de 500 de metri. Pentru aceasta, sportivul nostru are nevoie să se claseze între pri­mii trei în semifinala în care va lua parte, care va începe de la ora 11:10. Florin Mironcic a ajuns în semifinale după ce în serii s-a clasat pe locul secund, prezenţa directă în finală fiindu-i asigurată doar primului sosit.

În programul de azi se mai află şi echipajul românesc de canoe dublu 500 de metri, format din Iosif Chirilă şi Andrei Cuculici. Cei doi vor lua startul în semifinale la ora 11:50 şi vor avea nevoie de o clasare în primele trei locuri pentru a merge în ultimul act al probei. Chirilă şi Cuculici s-au calificat în semifinale după ce au terminat pe locul patru în serii cu timpul de 1 minut, 42 de secunde şi 306 miimi.:Mironcic, în finală la simplu 1.000 m