Jurnalul.ro Sport Sporturi CM handbal feminin: România - Kazahstan 36-20

CM handbal feminin: România - Kazahstan 36-20

07 Dec 2015   •   19:15

Naţionala feminină de handbal a României a surclasat formaţia Kazahstanului cu scorul de 36-20 (18-12), luni, la Fredrikshavn, în al doilea său meci din Grupa D a Campionatului Mondial din Danemarca.

Tricolorele au început greoi meciul şi a fost condusă în prima parte a întâlnirii de modesta echipa kazahă, care a surprins prin apărarea agresivă şi avansată. România a egalat în minutul 18 (9-9), iar apoi s-a desprins pe tabela de marcaj la 13-9 (21), după o triplă reuşită de Ardean-Elisei şi un gol marcat de Manea. La pauză, România conducea cu 18-12, pentru ca repriza secundă să fie mult mai facilă pentru selecţionata antrenată de suedezul Tomas Ryde, care s-a detaşat clar pe tabelă, în ciuda faptului că a ratat numeroase situaţii clare de gol şi nu a profitat de multe momente favorabile.

Pentru echipa României au marcat Adriana Nechita 6 goluri, Oana Manea 6, Eliza Buceschi 5, Valentina-Ardean Elisei 5, Laura Chiper 3, Ana-Maria Tănăsie 3, Aurelia Brădeanu 2, Melinda Geiger 2, Crina Pintea 2, Cristina Neagu 1, Patricia Vizitiu 1.

Irina Alexandrova a fost cea mai bună marcatoare a Kazahstanului, cu 7 goluri. Au mai înscris Valeria Karavaeva 6, Olga Tankina 4, Anastasia Rodina 2, Marina Pikalova 1.

Meciul, arbitrat de ungurii Peter Horvath şi Balazs Marton, a fost urmărit de 771 de spectatori.

După 47-14 cu Porto Rico şi 36-20 cu Kazahstan, România va disputa marţi primul meci dificil din grupă, contra Spaniei, de la ora 19,15 (ora României).