Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București, calificare de SENZAȚIE la turneul Final Four al Ligii Campionilor

09 Apr 2016   •   18:36
Sursa foto: FB CSM Bucuresti

CSM Bucureşti s-a calificat în premieră la turneul Final Four la Ligii Campionilor, sâmbătă, după o victorie de senzaţie pe terenul formaţiei ruse Rostov pe Don, cu scorul de 29-28 (16-11), în manşa a doua a sferturilor de finală.

CSMB a produs a doua înfrângere echipei ruse în actuala ediție a competiției, după ce s-a impus și la București, cu 26-25.

Echipa antrenată de danezul Kim Rasmussen a controlat partida de la un capăt la altul și a condus chiar și la șapte goluri pe tabela de marcaj.

Rostov a condus o singură dată, în min. 5, cu 2-1, după care CSMB a marcat de patru ori la rând, 5-2 (9). Campioana României s-a desprins la cinci goluri, 8-3 (14), dar Rostov a redus ecartul la două goluri, 11-9 (24). CSMB a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 16-11.

În repriza secundă, diferența a ajuns la șapte goluri, 18-11 (32), 19-12 (34), 20-13 (38), 21-14 (39). Rostov a reușit trei goluri consecutive și scorul a devenit 21-17 (41) pentru CSMB, dar campioana României a refăcut ecartul, 25-18 (45). În min. 54, echipa oaspete conducea cu 29-24, Rostov a înscris de patru ori până la final, dar CSM a sărbătorit calificarea în faza următoare.

Au evoluat echipele:
Rostov: Katrine Lunde, Ana Sedoikina — Elena Slivinskaia (1 gol), Iulia Managarova (5), Maia Petrova, Ana Sen (3), Ana Punko, Vladlena Bobrovnikova (3), Ekaterina Davîdenko, Ksenia Makeeva, Oxana Kiseleva (1), Reghina Șimkute (3), Ekaterina Ilina (8), Alexandra Stepanova, Elena Avdekova, Viktoria Borșcenko (4). Antrenor: Jan Leslie.
CSM: Mayssa Pessoa, Jelena Grubisic — Isabelle Gullden (6), Iulia Curea (1), Ana Paula Rodrigues Belo (7), Line Jorgensen (1), Cristina Vărzaru (1), Bianca Bazaliu, Aurelia Brădeanu (3), Linnea Torstensson (1), Maria Cristina Nan, Ekaterina Vetkova, Carmen Martin (3), Oana Manea (2), Maria Fisker (4). Antrenor: Kim Rasmussen.

Au arbitrat macedonenii Saso Krkacev și Gjoko Kolevski, delegat EHF a fost Zuzana Fuleova (Slovacia), iar observator EHF pentru arbitri a fost cehul Ivan Dolejs.

Turneul Final Four va avea loc pe 7/8 mai la Budapesta.

Sursa: AGERPRES