Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București - Helvetia Anaitasuna 27-24, în Cupa EHF

CSM București - Helvetia Anaitasuna 27-24, în Cupa EHF

19 Mar 2016   •   18:27

CSM Bucureşti a învins formaţia spaniolă Helvetia Anaitasuna cu scorul de 27-24 (16-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal masculin.

CSMB a obţinut prima sa victorie în grupă şi a părăsit ultima poziţie.

Oaspeţii au condus cu 2-0 (5), dar CSM a revenit şi a punctat de trei ori la rând, 3-2 (9). CSMB s-a desprins pe tabela de marcaj după 6-6 (14), marcând patru goluri la rând, 10-6 (20). Pe finalul primei reprize diferenţa de pe tabelă a crescut la cinci goluri, 14-9 (28), scorul la pauză fiind de 16-11.

Echipa antrenată de Zvonko Sundovski şi-a păstrat un avantaj de 4-5 goluri, însă oaspeţii s-au apropiat la două goluri, 20-18 (44). CSMB s-a dus apoi la şase goluri, 25-19 (52), iar în cele din urmă a câştigat cu 27-24.

La CSM au jucat Andrei Nicuşor Negru 7 goluri, Javier Humet Gaminde 5, Adrian Rotaru 4, Milos Kostadinovic 3, Naumce Mojsovski 3, Krsto Milosevic 2, Tiberiu Constantinescu 1, Sasa Marjanac 1, Iulian Stamate 1.

Pentru Helvetia Anaitasuna au înscris Juan Castro Alvarez 7 goluri, Ander Ugarte Cortes 6 goluri, Alvaro Gaston Fernandez 3, Alejandro Costoya Rodriguez 2, Bozidar Nadoveza 2, Miguel Goni Arraras 2, Alvaro Del Valle Navasa 1, Jorge Silva 1.

Au arbitrat bosniacii Amar Konjicanin şi Dino Konjicanin, iar delegat EHF a fost moldoveanul Nicolae Vizitiu.

În alt meci, Chambery Handball a dispus de Ystads IF cu 27-26, în deplasare.

În clasament, Chambery Savoie Handball e lider, cu 9 puncte, urmat de Ystads IF, 5 p, CSM Bucureşti, 4 p, Helvetia Anaitasuna, 2 p.

În ultima etapă, CSMB va juca în deplasare cu Chambery, pe 26 martie. Primele două clasate se califică în optimile de finală.

Sursa: AGERPRES