Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM București - Krim Ljubljana 32 - 26. Victorie categorică pentru echipa lui Dragan Djukici

02 Feb 2019   •   18:34
Sursa foto: Captura Video

CSM Bucureşti a învins fără emoţii echipa slovenă RK Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 32-26 (16-11), sâmbătă, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, într-un meci din Grupa principală 2 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana României a obţinut o victorie facilă, la aproape o săptămână după ce fusese surclasată de deţinătoarea trofeului, Gyor, cu 36-27.

Primele 20 de minute au fost echilibrate, dar ''tigroaicele'' au rupt echilibrul, prin trei goluri consecutive, de la 9-9 la 12-9. CSMB a intrat la pauză cu un avans de cinci goluri, 16-11, iar în repriza secundă s-a desprins la nouă goluri, 22-13 (40). Au urmat opt minute fără gol pentru echipa antrenată de Dragan Djukic, iar Krim s-a apropiat la 22-17 (48). Până la final s-a mers practic cap la cap, CSM obţinând o victorie normală, cu 32-26.

Pentru CSMB au marcat Jovanka Radicevic 10 goluri, Andrea Lekic 6, Elizabeth Omoregie 5, Dragana Cvijic 5, Barbara Lazovic 3, Majda Mehmedovic 2, Iulia Curea 1.

Golurile echipei slovene au fost reuşite de Lamprini Tsakalou 7, Polona Baric 5, Tamara Mavsar 4, Dora Krsnik 3, Tjasa Stanko 3, Nina Zulic 2, Sara Ristovska 1, Ines Amon 1.

Meciul a fost arbitrat de suedezii Rickard Canbro şi Jasmin Kliko, iar delegat EHF a fost bosniaca Arijana Vojic.

Tot sâmbătă au loc partidele FTC-Rail Cargo Hungaria - Gyori Audi ETO KC şi Vipers Kristiansand - Thuringer HC.

În clasament, pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, cu 10 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 8 puncte, Vipers Kristiansand, 6 puncte, FTC-Rail Cargo Hungaria, 4 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 3 puncte, Thuringer HC, 1 punct.

CSM Bucureşti va juca următorul meci pe 10 februarie, în deplasare cu echipa germană Thuringer HC.