Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM Bucureşti - Midtjylland 29-24, în Liga Campionilor

CSM Bucureşti - Midtjylland 29-24, în Liga Campionilor

04 Mar 2018   •   17:21

CSM Bucureşti a învins formaţia daneză FC Midtjylland, cu scorul de 29-24 (13-12), duminică, în Sala Polivalentă ''Ioan Kunst-Ghermănescu'' din Capitală, într-un meci din Grupa principală 1 a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSMB a reuşit o victorie clară, însă deloc facilă, având în vedere că în min. 48 avea doar un gol în plus pe tabelă, 20-19. A fost un moment psihologic, cu Paula Ungureanu, cea mai bună de pe teren, apărând în situaţie de unu la unu cu Helene Hansen. Campioana României a reuşit apoi patru goluri consecutive (24-19) şi a tranşat soarta partidei.

Echipa bucureşteană a făcut o primă repriză modestă, fiind condusă cu 4-2 (min. 8), cu 7-3 (12), 8-5 (16) şi 12-11 (28), pentru ca la pauză ''tigroaicele'' să intre în avantaj, 13-12, graţie unui gol marcat din propria jumătate de Majda Mehemedovic.

Pentru CSM au marcat Amanda Kurtovic 6 goluri, Cristina Neagu 6, Nathalie Hagman 4, Gnonsiane Niombla 3, Iulia Curea 2, Majda Mehmedovic 2, Oana Manea 2, Isabelle Gullden 2, Marit Frafjord 1, Line Jorgensen 1.

Golurile echipei oaspetele au fost reuşite de Veronica Kristiansen 6, Helene Fauske 5, Annika Jakobsen 3, Judith Sans Serra 2, Helene Hansen 2, Emma Friis 2, Louise Burgaard 2, Mathilde Bjerregaard 1, Louise Elebaek 1.

Au arbitrat ciprioţii Georgios Panayides şi Marios Andreou, iar delegat EHF a fost finlandezul Paeivi Mitrunen.

În celelalte meciuri ale grupei, jucate sâmbătă, NFH - Nykoebing Falster Handbold a fost învinsă acasă de Gyori Audi ETO KC cu 32-24, iar Rostov pe Don s-a impus la Ljubljana cu 35-26 în faţa echipei RK Krim Mercator.

În ultima etapă, pe 10 martie, vor avea loc partidele Rostov - CSM Bucureşti, Gyori Audi ETO KC - RK Krim Mercator şi FC Midtjylland - NFH - Nykoebing Falster Handbold.

În clasament, Gyori Audi ETO KC ocupă primul loc, cu 14 puncte, urmată de CSM Bucureşti, 13 puncte (+37), Rostov, 13 puncte (+33), NFH - Nykoebing Falster Handbold, 5 puncte, RK Krim Mercator, 5 puncte, FC Midtjylland, 4 puncte. Primele patru clasate se califică în sferturile de finală.