Jurnalul.ro Sport Sporturi CSM Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin

CSM Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin

30 Mar 2019   •   23:20

CSM Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei Challenge la handbal masculin, sâmbătă, după ce a învins formaţia bosniacă RK Borac m:tel, cu scorul de 29-23 (16-9), la Banja Luka, în manşa secundă a sferturilor de finală.

CSM Bucureşti a obţinut biletul pentru semifinale după ce s-a impus şi în meciul tur, cu 25-19.

Echipa bucureşteană a dominat clar partida din Bosnia, în care nu a fost condusă niciodată, iar avantajul maxim de pe tabelă a fost de 9 goluri, 29-20.

Cel mai bun marcator al ''tigrilor'' a fost, paradoxal, bosniacul Faruk Vrazalic 6 goluri, celelalte fiind înscrise de Chike Onyejekwe 5, Alexandro Pozzer 4, Leonardo Sampaio Santos 3, Alexander Tioumentsev 3, Ionuţ Ramba 2, Goce Georgievski 2, Bogdan Mănescu 1, Allahkaram Esteki 1, Adrian Rotaru 1, Henrique Selicani Teixeira 1.

Pentru Borac au înscris Vladan Djurdjevic 7 goluri, Djordje Celic 3, Goran Danicic 3, Srdjan Mijatovic 3, Dejan Uncanin 2, Milos Njezic 1, Srdjan Savic 1, Marko Lukic 1, Bojan Radjenovic 1, Milan Dakic.

Meciul a fost arbitrat de bulgarii Svetoslav Iovcev şi Zvezdelin Ioncev, iar delegat EHF a fost cipriotul Telemachos Savvides.

În semifinale, CSM Bucureşti va înfrunta probabil echipa rusă HC Neva Sankt Petersburg, care a trecut de formaţia belgiană HC Vise BM cu 33-26, în prima manşă a sferturilor, în deplasare. Returul va avea loc duminică, în Rusia.