Jurnalul.ro Sport Sporturi Cupa Davis: Argentina - România 2-0 după primele meciuri de simplu

Cupa Davis: Argentina - România 2-0 după primele meciuri de simplu

04 Mar 2011   •   15:16

Argentina conduce România cu 2-0 după prima zi a întâlnirii din turul întâi al Grupei Mondiale a Cupei Davis şi mai are nevoie de un singură victorie pentru a se califica în sferturile de finală. Primul punct al sud-americanilor a fost adus de David Nalbandian, care l-a învins în patru seturi, scor 6-3, 6-2, 5-7, 6-4, pe Adrian Ungur. În a doua partidă de simplu, Juan Monaco a trecut tot în 4 seturi de Victor Hănescu, scor 7-6 (5), 1-6, 6-1, 6-1.

Pentru ca echipa noastră să rămână în cărţile calificării, Victor Hănescu şi Horia Tecău trebuie să se impună, în meciul de dublu, în faţa perechii Eduardo Schwank - Juan Igancio Chela.

În­vin­gătoarea întâlnirii de la Buenos Aires se va califica în sferturile de fi­na­lă ale competiţiei, acolo unde va da piept cu câştigătoarea dintre Kazahstan şi Cehia, iar învinsa va lupta într-un baraj pentru rămânerea în Grupa Mondială.

Argentina - România 2-0