Jurnalul.ro Sport Sporturi Debut cu dreptul la CE de handbal: România-Spania 30-26 (15-10)

Debut cu dreptul la CE de handbal: România-Spania 30-26 (15-10)

07 Dec 2010   •   21:07

Echipa feminină de handbal a României a debutat cu dreptul la turneul final al Campionatului European din Danemarca şi Norvegia, câştigând în faţa Spaniei cu 30-26 (15-10) primul meci din Grupa A preliminară, disputat în Gigantium Arena din Aalborg.

Cea mai bună marcatoare a echipei antrenată de Radu Voina a fost vedeta lui Viborg, Cristina Vărzaru, cu 9 goluri, urmată de Ionela Gâlcă-7 goluri. De la iberice s-a remarcat Nerea Pena-6 goluri.

Formaţia României a început ezitant partida şi s-a văzut condusă cu scorul de 2-0 (min. 3) şi 3-1 (min. 6). Trei goluri consecutive reuşite de Vărzaru au făcut ca handbalistele tricolore să preia conducerea pe tabela de marcaj în minutul 8: 4-3.

În continuare, România s-a aflat tot timpul în avantaj, mizând pe un joc în viteză şi pe o apărare agresivă şi a reuşit să se desprindă după contraatacuri fructificate de Ionela Stanca (4 reuşite la rând), scorul devenind 9-4 (min. 13). Până la pauză, formaţia noastră şi-a conservat avansul de 5 goluri, irosind chiar de câteva ori şansa de a mări diferenţa.

România a început foarte bine repriza secundă şi a ridicat scorul la 19-11 (min. 35). A urmat însă o cădere inexplicabilă în jocul fetelor noaste, iar ibericele s-au apropiat la doar trei goluri: 22-19 (min. 48). Pe final, elevele lui Radu Voina s-au concentrat din nou foarte bine mai ales pe faza defensivă şi a obţinut o victorie frumoasă cu scorul de 30-26, luându-şi astfel revanşa după înfrângerile de la CE 2008 şi CM 2009.

Tricolorele vor întâlni în următoarea partidă din Grupa A echipa Danemarcei, joi (ora 21:45), iar în ultima din această fază, sâmbătă, de la ora 19:45, formaţia Serbiei.