Jurnalul.ro Sport Sporturi Europa League. Napoli, tinuta in sah Dnepr Dnepropetrovsk

Europa League. Napoli, tinuta in sah Dnepr Dnepropetrovsk

08 Mai 2015   •   07:26

Napoli a terminat la egalitate cu formaţia ucraineană Dnepr Dnepropetrovsk, scor 1-1 (0-0), joi seara, pe teren propriu, în prima manşă a semifinalelor Europa League la fotbal.

Napoli a dominat jocul şi şi-a creat numeroase ocazii de gol, mai ales în repriza secundă, scăpând victoria printre degete după un gol nemeritat încasat pe final. La oaspeţi, fundaşul român Alexandru Vlad a fost rezervă.

Prima repriză a fost una modestă, în care Napoli nu a găsit soluţii pentru a desface defensiva solidă a revelaţiei ucrainene. Italienii au avut o singură ocazie, mare, prin Insigne, care a nimerit bara în minutul 10, cu un şut de la distanţă.

Echipa lui Rafa Benitez a deschis scorul în debutul reprizei secunde, prin spaniolul David López (50), cu capul, după un corner executat de Insigne.

Apoi a ieşit la rampă Boiko, portarul lui Dnepr opunându-se în mai multe rânduri şuturilor expediate de Higuain (55, 60, 73, 78) sau Insigne (71).

Dnepr a reuşit să egaleze în minutul 81, prin noul intrat Selezniov, dintr-o poziţie evidentă de ofsaid, la centrarea lui Fedeţki. A fost doar al doilea şut al oaspeţilor pe spaţiul porţii în acest meci.

Calificarea se va decide în data de 14 mai pe Stadionul Olimpic din Kiev. Finala va avea loc pe 27 mai, la Varşovia.

SSC Napoli - Dnepr Dnepropetrovsk 1-1 (0-0)
Au marcat: David López (50), respectiv Evgheni Selezniov (81).