Jurnalul.ro Sport Sporturi Final prematur în meciul Halep - Begu! A abandonat în setul doi din cauza unei accidentări

26 Sep 2016   •   13:52

Jucătoarea română de tenis Simona Halep s-a calificat luni în optimile de finală ale turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii de 2.288.250 dolari, după ce adversara sa Irina Begu a abandonat din motive medicale când era condusă cu 6-3, 2-0, după o oră și opt minute de joc.

Simona Halep, cap de serie 4, și-a asigurat un cec de 26.900 dolari și 105 puncte WTA, în timp ce Begu va încasa 13.790 dolari și 60 puncte WTA.

În optimi, Halep va juca cu câștigătoarea din partida Roberta Vinci (Italia), cap de serie 14, și Iaroslava Șvedova (Kazahstan).