Jurnalul.ro Sport Sporturi Florin Croitoru, argint şi bronz la CE de haltere

Florin Croitoru, argint şi bronz la CE de haltere

12 Apr 2011   •   10:53

160762-.jpgSportivul Florin Ionuţ Croitoru a cucerit, luni, la Campionatele Europene de la Kazan (Rusia) medaliile de argint şi de bronz la stilurile aruncat, respectiv, total la categoria 56 de kilograme.

Românul a ridicat 141 de kilograme la stilul aruncat, fiind devansat doar de moldoveanul Oleg Sîrghi, care a reuşit să ridice 150 de kilograme. Pe locul al treilea s-a situat armeanul Smbat Margaryan cu 140 de kilograme.

La total, Croitoru a ocupat locul 3 cu 256 de kilograme, după campionul european Sîrghi, cu 262 de kilograme, şi turcul Gokhan Kilic, 256 de kilograme.

Sportivul român s-a clasat pe locul patru la stilul smuls, cu 115 kilograme ridicate, pierzând bronzul la cântar. Medalia de aur i-a revenit lui Kilic, cu 118 kilograme, argintul lui Stanislav Şadovici din Belarus, tot cu 118 kilograme, iar bronzul moldoveanului Ghenadie Dudoglo, cu 115 kilograme.