Jurnalul.ro Sport Sporturi Halep are ca adversară în optimi o cehoaică de nici 19 ani

Halep are ca adversară în optimi o cehoaică de nici 19 ani

de Dan Constantin    |    11 Mar 2019   •   12:07
Sursa foto: Captura Video

Simona Halep are în continuarea turneului de la Indian Wells încă o adversară fără mare palmares- Marketa Vondrousova , o jucătoare din Cehia care nu a împlinit 19 ani. Cehoaica, nr 61 WTA, a reușit una din surprizele turului 3 la rundei , eliminând-o  pe letona Ostapenko, câștigătoare la Roland Garos în 2017. O victorie a Simonei îi deschide calea spre o nouă posibilă confruntare cu Svitolina , în sferturile de finală.

Tot în turul trei s-a oprit și Serena Williams, care a abandonat în setul secund al partidei cu Muguruza. Serena a condus cu 3-0 în deschiderea partidei dar a pierdut următoarele șapte ghemuri, după care a abandonat. Williams a acuzat motive medicale, după o viroză, și a preferat retragerea pentru a nu rata și turneul de la Miami, programat după Indian Wells.