Jurnalul.ro Sport Sporturi Halep, în semifinale la Wimbledon

Halep, în semifinale la Wimbledon

10 Iul 2019   •   07:06
Sursa foto: Captura Video

Simona Halep s-a calificat în semifinalele turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului, după ce a învins-o pe chinezoaica Shuai Zhang cu 7-6 (7-4), 6-1. Românca a închis partida într-o oră şi 26 de minute. Favorita 7 a revenit de la 1-4 în primul set, ridicându-şi evident nivelul de joc, prelungind schimburile de mingi, aplicând din nou cu succes tactica de a-şi deplasa stânga-dreapta o adversară foarte agresivă în start de partidă, acoperind cu multă uşurinţă terenul şi reducând semnificativ numărul de greşeli neforţate. După un prim set de mare luptă, câştigat în tiebreak, Halep şi-a intensificat dominaţia, reuşind să încheie actul secund cu o singură greşeală neforţată şi 6-4 raportul loviturilor câştigătoare. Românca şi-a egalat deja cel mai bun rezultat al carierei pe iarba de la All England Club (semifinală 2014). „Am luptat din greu în primul set. Joc cel mai bun sezon al meu pe iarbă”, a spus Simona după meci.