Jurnalul.ro Sport Sporturi Simona Halep, de neoprit! Românca s-a calificat în finala turneului WTA de la Budapesta

13 Iul 2013   •   18:09

Jucătoarea română de tenis Simona Halep (N. 3) s-a calificat în finala turneului WTA pe zgură de la Budapesta, dotat cu premii totale de 235.000 de dolari, după ce a dispus de altă româncă, Alexandra Cadanţu, cu 6-2, 7-6 (1), sâmbătă, în semifinale.

Halep, care a câştigat turneele de la Nurnberg (zgură) şi s-Hertogenbosch (iarbă), se află la a treia finală jucată la ultimele patru turnee, după ce a pierdut în turul secund la Wimbledon.

În ultimul act, Halep o va întâlni pe austriaca Yvonne Meusburger, victorioasă cu 6-2, 6-2 în semifinala cu Chanelle Scheepers (Africa de Sud/N. 6).

Simona şi-a asigurat un cec de 20.000 de dolari şi 200 de puncte WTA, Alexandra va primi 10.425 dolari şi 130 puncte WTA. Câştigătoarea competiţiei va primi 40.000 de dolari şi 280 de puncte.

Simona Halep a învins-o pe Cadanţu în toate cele trei meciuri jucate, precedentele succese fiind în 2011 la turneul ITF de la Bucureşti (6-2, 1-6, 7-6 în sferturi) şi în 2012 la Fes (6-2, 7-5 în optimi)