Jurnalul.ro Sport Sporturi Haltere: Mădălina Bianca Molie a câştigat o medalie de aur şi două de argint la CE de juniori şi tineret de la Bucureşti

21 Oct 2019   •   21:10

Sportiva Mădălina Bianca Molie a câştigat, luni, o medalie de aur şi două de argint la categoria 64 de kilograme (secţiunea Under-23) în cadrul Campionatelor Europene de haltere pentru juniori şi tineret care se desfăşoară în aceste zile la Bucureşti.

Medaliata cu argint şi bronz de la Europenele de seniori de la Batumi a câştigat aurul la stilul smuls, cu 90 de kilograme, însă la aruncat s-a clasat doar pe locul secund, cu 111 kilograme.

La total, sportiva română a încheiat pe treapta a doua a podiumului, cu 201 kilograme.

Bilanţul echipei României până acum este de 21 medalii, 4 de aur, 10 de argint şi 7 de bronz.

România avea ca obiectiv câştigarea a 5-7 medalii la această competiţie, care este criteriu de calificare la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020.