Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal feminin: CSM Bucureşti, învinsă acasă de Metz cu 31-26, în sferturile Ligii Campionilor

05 Apr 2019   •   21:00

CSM Bucureşti a fost învinsă de echipa franceză Metz Handball, cu scorul de 31-26 (14-11), vineri seara, în Sala Dinamo, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la handbal feminin.

Echipa alsaciană a făcut un pas mare spre turneul Final Four al competiţiei după un joc pe care l-a controlat de la un capăt la altul.

Metz a început cu un 5-0 (min. 7), apoi scorul a fost 6-1 (8), campioana României reuşind să revină în meci după cinci goluri consecutive, 6-6 (16). După 7-7, Metz a preluat din nou controlul partidei şi s-a desprins pe tabelă, la pauză având 14-11.

Oaspetele au avut 19-13 (37), dar CSM Bucureşti s-a apropiat la două goluri, 21-23 (47), fără a reuşi să micşoreze mai mult ecartul. Pe final, alergând după o egalare iluzorie, ''tigroaicele'' au comis noi greşeli, iar scorul a luat proporţii, Metz câştigând cu 31-26, un scor aproape insurmontabil în condiţiile actuale.

CSM Bucureşti a acuzat lipsa pieselor de bază Cristina Neagu, Amanda Kurtovic şi Dragana Cvijic, toate accidentate, în timp ce Lekic şi Mehmedovic au evoluat nerefăcute, iar alte jucătoare au fost ieşite din formă.

Pentru CSM Bucureşti au marcat Jovanka Radicevic 10 goluri, Andrea Lekic 9, Barbara Lazovic 3, Oana Manea 1, Majda Mehmedovic 1, Elizabeth Omoregie 1, Iulia Curea 1.

Golurile formaţiei din Hexagon au fost reuşite de Xenia Smits 6, Beatrice Edwige 5, Orlane Kanor 4, Grace Zaadi Deuna 4, Gnonsiane Niombla 3, Manon Houette 3, Laura Flippes 2, Meline Nocandy 2, Astride Ngouan 1, Marion Maubon 1.

Au arbitrat austriecele Ana Vranes şi Marlis Wenninger, delegat EHF a fost sârboaica Tatjana Medved, iar delegat pentru arbitri a fost germanca Jutta Ehrmann-Wolf.

Pentru prima oară în ultimii patru ani CSM Bucureşti este în pragul ratării calificării la turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Manşa secundă se va juca pe 13 aprilie, la Metz.