Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal feminin. România s-a impus în prima manșă din barajul pentru Campionatul Mondial

09 Iun 2017   •   23:25
Sursa foto: imagean/Getty Images/iStockphoto

Naţionala feminină de handbal a României a învins formaţia Austriei cu scorul de 34-29 (17-16), vineri, în Arena Antonio Alexe din Oradea, în prima manşă a barajului pentru Campionatul Mondial de anul acesta.

Naţionala României, singura echipă care a participat la toate cele 22 de ediţii ale Campionatului Mondial, a avut mari dificultăţi în faţa formaţiei antrenate de tehnicianul de origine română Herbert Muller timp de 50 de minute.

Tricolorele au jucat mult mai bine în ultimele zece minute ale partidei şi au reuşit să obţină un rezultat bun în perspectiva returului de marţi.

Echipa antrenată de spaniolul Ambros Martin a suferit în defensivă, atât apărarea, cât şi poarta fiind sub aşteptări. România a condus cu 3-1 (min. 4), 6-3 (8) şi 12-9 (19), dar oaspetele au egalat, 12-12 (21). Austria a trecut apoi în avantaj, 14-15 (26), însă la pauză scorul era de 17-16 pentru echipa noastră.

În partea secundă, România a avut 19-17 (33), dar apoi a fost egalată din nou, 19-19 (36). Tricolorele au condus ostilităţile şi au avut pe tabelă 23-21 (40), 25-22 (44), 28-25 (51), pentru prima oară reuşind să se desprindă la patru goluri, 30-26, în min. 53. Momentul bun a continuat şi ecartul de pe tabelă a ajuns la şase goluri, 34-28 (59), România obţinând o victorie meritată, cu 34-29.

Au evoluat echipele:
România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska - Aneta Udriştioiu (4 goluri), Gabriella Szucs, Nicoleta Dincă (1), Cristina Neagu (7), Dana Andreea Pricopi, Gabriela Perianu (6), Valentina Ardean-Elisei (7), Ana Maria Dragut (5), Crina Pintea (4), Mădălina Zamfirescu, Alina Ilie. Selecţioner: Ambrosio Martin Cedres.
Austria: Petra Blazek, Verena Floeck - Sonja Frey (9), Martina Goricanec (1), Laura Bauer (1), Kristina Logvin (1), Mirela Dedic (1), Patricia Kovacs (10), Katrin Engel (3), Josefine Huber (1), Tamara Boesch (2). Selecţioner: Herbert Muller.

Au arbitrat elveţienii Robin Sager şi Stefan Styger, iar delegat EHF a fost bosniaca Arijana Vojic.

Manşa a doua va avea loc marţi, la Stockerau, de la ora 20,35 (ora României).

Turneul final al Campionatul Mondial va avea loc în Germania (1-17 decembrie).