Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal feminin: SCM Craiova, în finala turneului preliminar al Ligii Campionilor de la Koprivnica

09 Sep 2018   •   08:11

SCM Craiova, deţinătoarea Cupei EHF, s-a calificat, sâmbătă, în finala Grupei preliminare B a Ligii Campionilor la handbal feminin, de la Koprivnica (Croaţia), după ce a învins categoric formaţia sârbă ZORK Jagodina cu scorul de 31-18 (19-10).

După 16 minute, echipa din Bănie se desprinsese la 8-1 pe tabela de marcaj, iar la pauză conducea cu 19-10. Echipa antrenată de Bogdan Burcea a reuşit să îşi consolideze după pauză avantajul creat şi va juca, duminică, de la ora 19,00, pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor, cu Podravka Vegeta Koprivnica, echipa gazdă, care a dispus de formaţia turcă Muratpaşa Belediyesi cu scorul de 35-22 (18-12). Muratpaşa şi Jagodina se vor înfrunta de la ora 16,00, în meciul pentru locul al treilea.

Jelena Trifunovic, fostă jucătoare la Podravka, a marcat 8 goluri SCM Craiova. Au mai înscris Zeljka Nikolic 5 goluri, Cristina Zamfir 5, Ana-Maria Tănăsie 4, Andrea Seric 3, Timea Tătar 2, Ana Maria Ţicu 2, Maria Andreea Rădoi 1, Elena Gjeorgjievska 1.

Pentru Jagodina au înscris Ivana Mitrovic 5 goluri, Marina Glisovic 4, Nikoleta Zizic 2, Marija Jovanovic 2, Jelena Gojkovic 2, Ivana Jevtic 1, Andrijana Tatar 1, Jovana Bogojevic 1.

Au arbitrat unguroaicele Katalin Pech şi Maria Vagvolgyi, iar delegaţi EHF au fost slovena Anja Freser şi grecul Sotiris Migas.