Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbal: Larvik HK a câştigat în premieră Liga Campionilor!

Handbal: Larvik HK a câştigat în premieră Liga Campionilor!

15 Mai 2011   •   10:23

Componenta naţionalei de handbal feminin a României, Oana Şoit, a câştigat, sâmbătă, cu echipa sa de club SD Itxako manşa retur a finalei Ligii Campionilor, scor 25-24 (11-10), în faţa formaţiei norvegiene Larvik HK, însă a ratat trofeul pentru un singur gol!

În tur, Larvik câştigase la două goluri diferenţă (23-21) şi, cu scorul general de 47-46, a cucerit Liga Campionilor pentru prima dată în istorie.

În meciul de sâmbătă, Şoit a marcat 3 goluri.

SD Itxako a evoluat în grupă cu campioana României, Oltchim Râmnicu Vâlcea, care a ratat calificarea în semifinale, fază în care ibericele au eliminat echipa ungară Gyor ETO.

În sezonul trecut, Oltchim a pierdut finala competiţiei, cu danezele de la Viborg HK, dar în actuala stagiune campioana României a ratat semifinalele, iar Viborg nu s-a calificat nici măcar în grupele