Jurnalul.ro Sport Sporturi Handbalistele, învinse la Cupa Mondială

Handbalistele, învinse la Cupa Mondială

de Dragos Stoica    |    20 Sep 2011   •   21:00

In primul meci sustinut in cadrul grupei A la Cupa Mondiala de handbal feminin de la Aarhus, nationala fe­minina a fost invinsa de reprezentativa Frantei, cu 20-35 (9-12). Prima repriza a fost destul de echilibrata, elevele lui Radu Voina (foto) conducand in minutul 11 cu 5-3, dar balanta s-a inclinat catre frantuzoaice dupa ce sportivele noastre n-au mai reusit nici un gol din minutul 21 pana in pauza, rastimp in care adversarele au marcat de sase ori. Ecartul s-a marit in partea secunda la cinci goluri din minutul 45 si asa a ramas pana la final, iar Romania si-a redus astfel sensibil sansele de a se califica in semifinale inca de la prima partida sustinuta in Olanda. Marcatoarele Romaniei au fost Curea 6 goluri, Ardean-Elisei 4, Farcau 3, Nechita 3, Amariei 2, Bradeanu 2, Fiera 2, Manea 1, Busuioceanu 1, Stanca 1. Astazi, la ora 15:00, este programat meciul cu Germania, in timp ce maine seara, de la ora 19:00, este prevazuta partida cu nationala Norvegiei.